czwartek, 30 stycznia 2014

„Student prawa w świecie dyplomacji

S
tudent prawa jest przepełniony wątpliwościami, jaką drogę zawodową wybrać, by czuć się spełnionym prawnikiem. Może zostać aplikantem w słynnej kancelarii lub doktoryzować się na uczelni zostającym przy tym pracownikiem dydaktycznym. Jest również trzecie kreatywne i pomysłowe rozwiązanie: wstąpienie do świata dyplomacji, w którym praca m.in. w Unii Europejskiej jest na wyciągniecie ręki.

 

Dyplomacja to negocjowanie umów między państwami, podejmowanie prób pokojowego rozwiązania sporów między krajami. Parafrazując słowa Cycerona – kwintesencją dyplomacji jest siła argumentu, który właściwie użyty potrafi załagodzić każdy konflikt interesów. Dobry dyplomata szuka kompromisu. Działa korzystając z metod arbitrażu i mediacji.

Sztukę dyplomacji opanowali przeszło 2 tysiące lat przed naszą erą Egipcjanie. Natomiast w starożytnych Indiach odnaleziono pierwsze instrukcje dotyczące charakteru dyplomaty i tematyki jego pracy. Jedną z najstarszych form dyplomacji były misje specjalne, które reprezentowały dane państwo. Obecnie podstawą prawną dyplomacji jest konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych z 16 kwietnia 1961 roku.
Absolwent prawa otrzymuje możliwość uczestniczenia w Akademii Młodych Dyplomatów, która jest pierwszym w Polsce programem dyplomatycznym przygotowującym studentów ostatnich lat studiów oraz młodych absolwentów do rekrutacji do polskiej służby zagranicznej. Organizowana jest przez Europejską Akademię Dyplomacji mająca swą siedzibę w Warszawie. Jest to pozarządowa akademia dyplomatyczna działająca z misją, aby kształcić nowe generacje młodych polskich dyplomatów, którzy mogą realizować się na arenie międzynarodowej. Akademię Młodych Dyplomatów charakteryzuje autorska metoda programu kładąca szczególny nacisk na zdobycie umiejętności praktycznych przydatnych podczas budowania kariery zawodowej. Na Akademii wykładają specjaliści posiadający unikalne doświadczenie, będący specjalistami w swoich dziedzinach, m.in.: Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, Bernard Kouchner czy Javie Solana.

Aby zostać studentem Akademii Młodych Dyplomatów należy: być studentem ostatnich lat studiów lub młodym absolwentem, który planuje podjąć pracę m.in. w dyplomacji UE; posiadać komunikatywną znajomość języka angielskiego; być osobą otwartą na świat i zaangażowaną społecznie oraz wykazywać chęć rozwoju naukowego i zawodowego. Zatem podsumowując warto wstąpić do świata dyplomacji, który oferuje zdobycie doświadczenia oraz szereg możliwości budowania kariery zawodowej na arenie międzynarodowej.

1 komentarz:

  1. Serio, marzenie wielu absolwentów prawa. Bardzo przydatny i wartościowy wpis! Zapraszam do siebie, gdzie też poruszam tę tematykę: https://zarabiajgrubyhajs.wordpress.com/2015/11/03/szanse-na-sukces-zwodowy-absolwentow-prawa/

    OdpowiedzUsuń