poniedziałek, 29 grudnia 2014

"Patron wszystkich prawników"


Święty Iwo Hélory zwany również Iwo z Bretanii, Iwo z Kermartin, Yvo, Ivo. Prezbiter i święty Kościoła katolickiego, adwokat, sędzia. Obecnie patron adwokatów i wszystkich prawników.

Święty Iwo urodził się w Bretanii, w rodzinie szlacheckiej Heloriego, lorda Kermartin i Azo du Kenquis. Początkowo pobierał nauki w domu, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Paryskim, gdzie ukończył studia wyższe z prawa cywilnego. Studiował również teologię i filozofię oraz pracował jako adwokat. Wykonywanie praktyk adwokackich pojmował jako służbę drugiemu człowiekowi. W roku 1277 rozpoczął studia z prawa kanonicznego na Uniwersytecie w Orleanie, gdzie kształcił się w prawie rzymskim. Po powrocie do Bretanii rozpoczął praktykę sądową jako oficjał (sprawował w imieniu biskupa sądownictwo w sprawach karnych i cywilnych).


W roku 1283 przyjął święcenie kapłańskie. Został proboszczem kilku małych wiosek. Najbardziej spełniał się w zawodzie adwokata. Miał otwarty umysł, spryt i umiejętności godzenia zwaśnionych stron. Znany był także ze swojej pobożności i ascetycznego trybu życia. Występował przed sądami apelacyjnymi w Tours i Paryżu. Miał odwagę opierać się niesprawiedliwej władzy państwowej, ingerującej w prawa Kościoła. Święty Iwo Hélory  był również członkiem III Zakonu Braci Mniejszych. 

Dążył do ugodowego załatwienia sporu. Zawsze stawał po stronie prawdy i sprawiedliwości, bez względu na status społeczny stron, często narażając się wielu wpływowym osobom. Otaczał opieką ludzi ubogich, udzielał pomocy prawnej bezpłatnie, często także pokrywał koszty z własnych środków pieniężnych. Bronił nieodpłatnie przed sądami duchownymi i świeckimi. 
                                
Święty Iwo Hélory zmarł w Louannec w Bretanii w niedzielę po Wniebowstąpieniu, tj. 19 maja 1303 roku - dzień ten jest patronalnym świętem prawników w całej Europie. Kanonizowany w 1347 roku przez papieża Klemensa VI. Jego atrybutami były toga adwokacka, biret, księga prawa, zwój pergaminu i pióro. W Polsce wizerunki Świętego Iwo Hélory znajdują się w wielu kościołach. Z kultem Św. Iwona łączy się również nazwa miejscowości Iwonicz oraz Iwonicz-Zdrój, gdzie w 1464 roku poświęcony został pierwszy drewniany kościół. 


Źródło informacji: http://slawniprawnicy.mecenasi.pl/xiii-wiek/1-swiety-iwo-helory

4 komentarze:

 1. Aktualny link to http://slawniprawnicy.mecenasi.pl/xiii-wiek/1-swiety-iwo-helory

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję uprzejmie za informację. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. You are so interesting! I do not believe I've read a single thing like that before.
  So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject matter.
  Really.. thanks for starting this up. This web site is something
  that is needed on the internet, someone with a little originality!

  OdpowiedzUsuń
 3. Very nice article. I certainly love this website. Thanks!

  OdpowiedzUsuń