wtorek, 21 lipca 2015

"Pierwsza kobieta-sędzia Sądu 
Najwyższego Stanów Zjednoczonych"


Kilka miesięcy temu rozpoczęłam nową serię na blogu dotyczącą moich rekomendacji m.in. książek, filmów, magazynów, portali związanych bezpośrednio lub pośrednio z prawem. W tym miesiącu polecam Wam lekturę wywiadu z amerykańską prawniczką Sandrą Day O'Connor - pierwszą kobietą-sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w latach 1981-2006, która aktualnie prowadzi iCivis - platformę udostępniającą najmłodszym obywatelom Stanów Zjednoczonych informacje nt. działania rządu.

Sandra Day O'Connor studiowała prawo na Stanford Law School w czasach, gdy większość firm prawniczych zatrudniała tylko mężczyzn. Tym bardziej podziwiam wytrwałość w dążeniu do celu i pasję do prawa, jaką posiadała O'Connor, bowiem zostanie pierwszą kobietą-sędzią i to w Sądzie Najwyższym wymagało posiadania rozległej wiedzy oraz umiejętności i praktyki, która umożliwiała jej profesjonalne wykonywanie obowiązków na tym stanowisku.

Sandra Day O'Connor, jako wybitny prawnik i sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, jest uważana za jedną z najbardziej znaczących kobiet na świecie. W ramach praktyki zawodowej wykazała się niezwykle liberalnym podejściem w orzekaniu, co miało wyraz m.in. w sprawie zatwierdzenia legalności aborcji w Stanach Zjednoczonych, w której to jej głos miał decydujące znaczenie. Zawsze starała się koncentrować na literze prawa i opowiadać się za tym, co było zgodne z wartościami reprezentowanymi przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki. Słynna amerykańska sędzia wspomina w wywiadzie, iż była bardzo dobrą studentką, zawsze zmotywowaną do nauki i stawiającą na rozwój osobisty. Według niej było to kluczem do sukcesu. Istotny jest również fakt, iż O'Connor nie ograniczała się do jednego obszaru działalności, dlatego też była gotowa do zmian i korzystania z okazji, jakie na danym etapie otrzymywała od życia. Podsumowując, w wywiadzie znajdziemy wiele wartościowych i inspirujących myśli, które mogą okazać się dla nas drogowskazem. Dla mnie głównym przesłaniem wywiadu jest myśl, iż osiągamy sukces, gdy wykonujemy zawód zgodny z naszym powołaniem, pracujemy z pasją realizując stawiane sobie cele i z przyjemnością poświęcamy swój czas na każdy kolejny projekt.


'You have to anticipate difficulties, and when you run into them, you have to overcome them and do your job.'

'Musisz umieć przewidywać trudności, a kiedy one nastąpią, musisz postarać się je przezwyciężyć i wykonać swoją pracę najlepiej jak potrafisz.'


Wywiad w wersji angielskojęzycznej dostępny jest na stronie internetowej magazynu Harvard Business Review. Zachęcam również do zapoznania się z dokładną biografią sędziny Sandry Day O'Connor na stronie biography.com.

17 komentarzy:

 1. Inspirująca kobieta, która pokonała wiele stereotypów. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Takie kobiecie osobowości motywują mnie do działania i są wzorem do naśladowania. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Żelazna dama prawa! :)

  www.dzisiejszy-makijaz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka tygodni temu wpadł mii w ręce wywiad z nową I Prezes SN. Porównanie będzie interesujące. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Z przyjemnością przeczytam Twoją opinię porównawczą nt. tych dwóch inspirujących kobiet działających w dziedzinie prawa.

   Usuń
 4. Niesamowita kobieta warto czerpać od niej tą siłę, zaangażowanie i dążenie do celu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie kobiety zdecydowanie motywują do działania. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 5. Ale z niej silna kobieta! Uwielbiam takie zdecydowane kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że mój wpis Cię zainspirował. Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Silna babka! :)1981 - to wcale nie tak dawno.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię inspirujące osoby i biografie. Zajrzę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Chętnie poznam Twoją opinię po przeczytaniu wywiadu. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Takie kobiety dają przykład innym i motywują inne kobiety do walki o pracę marzeń i realizacji zamierzonych celów. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 9. Niezwykle inspirująca kobieta :) Przeczytałam cały Twój wpis, jak i wywiad po angielsku. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za komentarz. Cieszę się, że powyższy wpis zainspirował Cię i wywarł na Tobie pozytywne wrażenie. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń