poniedziałek, 17 sierpnia 2015


'Prawnik w świecie dyplomacji'Dzisiaj przedstawię Wam jedną z wielu interesujących aplikacji, których podjęcie umożliwiają studia prawnicze. Na wstępie chciałabym jednak uzasadnić moją prawie dwutygodniową przerwę na blogu. Powodem tego stanu rzeczy było uczestnictwo, w trwającym ponad tydzień, projekcie ELSA Poznań "Law School Intellectual Property Law - Fashion and New Media Law", w ramach którego byłam odpowiedzialna za koordynację public relations oraz tworzenie bieżących relacji z m.in. poszczególnych warsztatów. Musiałam również uporządkować kilka pilnych spraw dotyczących sfery prywatnej i zawodowej, aczkolwiek wracam do Was z nowymi pomysłami i mam nadzieję, że jesteście gotowi na prawnicze inspiracje oraz pozytywną dawkę motywacji. 
Każdy absolwent prawa, który jest kreatywny i ambitny, zna przynajmniej dwa języki obce, interesuje się dyplomacją oraz stosunkami międzynarodowymi, a przede wszystkim jest gotów by godnie reprezentować Polskę w różnych częściach świata ma szansę na uczestnictwo w aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, która odbywa się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Nabór na aplikację jest otwarty i organizowany raz w roku w ramach konkursu ogłaszanego przez Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej. Każda zakwalifikowana osoba otrzymuję posadę podreferendarza w strukturach MSZ na okres jednego roku. Celem aplikacji jest przygotowanie warsztatu przyszłego dyplomaty, który powinien zdobyć w toku nauki m.in. umiejętności negocjowania, prezentacji argumentów czy zarządzania zasobami ludzkimi.Potencjalny aplikant musi spełnić poniższe warunki:

 Posiadać obywatelstwo polskiego
 Posiadać tytuł magistra lub tytułu równorzędnego
 Potwierdzić znajomość dwóch języków obcych (obowiązkowy angielski)
 Korzystać z pełni praw publicznych
 Przedstawić dokument informujący o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie


Program aplikacji obejmuje zagadnienia dotyczące m.in.: organizacji służby zagranicznej, historii polskiej dyplomacji, dyplomacji publicznej, promocji Polski za granicą, sztuki komunikacji, etyki zawodowej oraz negocjacji dyplomatycznej. Aplikacja trwa 12 miesięcy. Istotny jest podział na część teoretyczną (szkolenie oraz służba przygotowawcza prowadzona przez Akademię Dyplomatyczną PISM) oraz część praktyczną (staż w departamentach MSZ oraz placówce zagranicznej). Aplikacja kończy się egzaminem dyplomatyczno–konsularnym sprawdzającym wiedzę teoretyczno-praktyczną. Aplikant, który uzyskał pozytywny wynik z egzaminu otrzymuje najniższy stopień dyplomatyczny – attaché. Jest to osoba oddelegowana do pełnienia funkcji w placówce zagranicznej jako specjalista w danej dziedzinie. Nadanie wyższego stopnia dyplomatycznego członkom personelu dyplomatyczno-konsularnego następuje stosownie do przebiegu służby oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Według Frank’a Naumann’a „kunszt dyplomacji polega na takich strategiach jak: odnajdywanie kreatywnych dróg zastępczych; nowe podejście do konfliktów, które utknęły w martwym punkcie; odwoływanie się do poczucia wspólnoty międzyludzkiej mimo istniejących antagonizmów. Dyplomata jest wizytówką państwa, które reprezentuje, ponieważ do jego obowiązków należy m.in. zawieranie korzystnych sojuszy, reprezentowanie głowy państwa, znajomość zasad savoir-vivre, a także umiejętność wzbudzania zaufania. Zatem decyzja o podjęciu aplikacji musi być przemyślana i w pełni świadoma, bowiem bycie dyplomatą to przede wszystkim działanie dla dobra ojczyzny.

12 komentarzy:

 1. Hej Ja też studiowałam prawo na UJ w Krakowie ale na IV roku zrezygnowałam z powodów zdrowotnych, teraz nie mogę wrócić ale wciąż wspominam tamte czasy a komentarze do kodeksu cywilnego i karnego wciąż stoją na półce, kiedy mogłam nie miałam serca ich sprzedawać a teraz nikt by ich już nie kupił bo prawo się zmienia pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Mam nadzieję, że pomimo problemów zdrowotnych, które miały wpływ na Twoje życie, odnalazłaś swoją pasję i jesteś zadowolona z dokonanych wyborów. Zachęcam do odwiedzania bloga i przeglądania prawniczych inspiracji. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Świetny blog, żałuje, ze nie było go kilak lat temu gdy sama jeszcze studiowałam prawo. Na pewno będę go polecać młodszym znajomym :)

  Pozdrawiam ciepło
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tak miły i motywujący komentarz. Dziękuję również za każde polecenie i zachęcenie do odwiedzenia bloga. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Ja studiowałam administrację, może dlatego nigdy nie słyszałam o naborze na dyplomatę. Ciekawych rzeczy się tu dowiaduję, pomimo, że skończyłam studiować ponad 10 lat temu... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że mogę inspirować i przedstawiać interesujące informacje dotyczące prawniczej tematyki. Zachęcam do odwiedzania bloga. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Program pewnie bardzo przydatny dla osób, które studiują prawo. Kiedyś sama myślałam o takich studiach. Jednak jak zobaczyłam, ile osób się wybiera, straciłam nadzieję na pracę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za komentarz. Zgadzam się, ze stwierdzeniem, iż co roku na studia prawnicze wybiera się naprawdę wiele osób, marzących o profesjonalnej karierze i wysokich zarobkach. Według mnie warto jednak wierzyć w swoje marzenia, podążać własną drogą i nie przejmować się konkurencją. Ważne, aby mieć pomysł na siebie i cierpliwie ten pomysł realizować. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja już zdecydowanie prawem się nie inspiruję, przeszło mi ;) może jeszcze kiedyś wróci ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Jeśli poczujesz chęć zapoznania się z nowymi inspiracjami prawnymi - serdecznie zapraszam do przejrzenia bloga. Pozdrawiam! :)

   Usuń
 8. Przyznam szczerze, że kiedyś, jeszcze w liceum, myślałam o pracy w dyplomacji, ale ostatecznie nie poszłam na prawo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Według mnie warto rozważyć wszystkie możliwości i wybrać tą najlepszą. Mam nadzieję, że realizuje się Pani w swoim zawodzie i czerpie radość z pasji. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń