poniedziałek, 7 września 2015

"Poznańskie Centrum Praw Człowieka"


Studia prawnicze umożliwiają prawnikowi in spe poznanie wielu dziedzin prawa oraz specjalizacji, które podczas praktyki zawodowej będzie rozwijał, aby na pewnym etapie kariery zawodowej stać się ekspertem m.in. w zakresie prawa rodzinnego lub prawa własności intelektualnej. Według mnie warto zainteresować się również kwestią praw człowieka. Student prawa już w ramach studiów może zaangażować się pracę dla organizacji działających na rzecz praw człowieka, a w przyszłości pracować dla działu prawnego Europejskiej Fundacji Praw Człowieka lub Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, reprezentować osoby fizyczne i prawne zajmujące się na co dzień prawami człowieka, a także działać pro bono w celu promocji praw człowieka i szerzenia tak istotnych informacji. Dlatego też w
 dzisiejszym artykule chciałabym w sposób syntetyczny przybliżyć Wam kwestię praw człowieka oraz przedstawić instytucję Poznańskiego Centrum Praw Człowieka. 

Prawa człowieka mają charakter moralny. Charakteryzują się powszechnością, niezbywalnością i nienaruszalnością. Osoby walczące o prawa człowieka domagają się poszanowania najważniejszych wartości takich jak życie, godność oraz wolność. Wśród praw człowieka wyróżnia się m.in. prawa osobiste, ekonomiczne, kulturalne, socjalne oraz polityczne. W Polsce kwestie praw człowieka regulowane są w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku (rozdział II - prawa człowieka i prawa obywatelskie) oraz gwarantowane przez wiele konwencji i paktów międzynarodowych, których Polska jest stroną.


"Zgodnie z formalną definicją, prawa człowieka, to zespół praw i wolności, które przysługują każdemu człowiekowi od momentu narodzin aż do śmierci, bez względu na rasę, płeć, język, wyznanie, narodowość czy przekonania polityczne."


Poznańskie Centrum Praw Człowieka jest placówką naukową działającą w ramach Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Instytucja ta została powołana w celu przeprowadzania badań naukowych, kształcenia ekspertów oraz upowszechniania wiedzy na temat praw człowieka. Głównym celem działań Centrum jest analiza problemów związanych z przystosowaniem polskiego systemu prawa do standardów, jakie reprezentowane są przez międzynarodowy system ochrony praw człowieka. Przy placówce naukowej działa biblioteka, której zbiory obejmują ponad 3 tysiące publikacji z zakresu praw człowieka, prawa rodzinnego oraz prawa konstytucyjnego. Czytelnicy mają również dostęp do zbioru czasopism, a także zaktualizowanego orzecznictwa. Wszelkie działania Centrum wspiera Fundacja "Promocja Praw Człowieka - Badanie i Nauczanie", która organizuje letnią szkołę "Course on International Protection of Human Rights" cieszącą się popularnością wśród społeczności akademickiej oraz pracowników organizacji pozarządowych. W trakcie wakacji, niezmiennie od 1992 roku, Poznańskie Centrum Praw Człowieka INP PAN wraz z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje także 10-dniowy letni kurs "International Protection of Human Rights - Resolution of Conflicts Concerning Minorities" skierowany do aktywnych działaczy w dziedzinie praw człowieka. Tematem kursu  jest międzynarodowa ochrona praw człowieka. Wykładowcami kursu są zarówno profesorowie polskich Uczelni jak i eksperci współpracujący m.in. z ONZ i OBWE.


Obserwując aktualną politykę społeczno-gospodarczą (m.in. regulacje prawne wdrażane przez poszczególne kraje w związku z napływem uchodźców) można zauważyć, iż w najbliższym czasie wzrośnie zapotrzebowanie na prawników specjalizujących się w prawach człowieka, którzy są zainteresowani pracą w międzynarodowym środowisku oraz ciągłym rozwojem naukowym i zawodowym w ramach udziału w szkoleniach, konferencjach i stażach. Dlatego też zachęcam studentów prawa z Poznania do obserwowania działalności Poznańskiego Centrum Praw Człowieka, które organizuje wiele interesujących konferencji i seminariów naukowych, wykładów oraz paneli dyskusyjnych, w których warto wziąć udział. Zachęcam również rozważenie możliwości odbycia praktyk w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w ramach których możecie zajmować się sprawami o doniosłym znaczeniu dla ochrony praw człowieka w Polsce, pracować z doświadczonymi praktykami i ekspertami oraz zrozumieć na czym tak naprawdę polegają działania prawne w interesie publicznym.


W kolejnych artykułach dotyczących praw człowieka planuje przedstawić Wam akty prawne gwarantujące prawa człowieka (m.in. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka) oraz najbardziej znaczące organizacje (m.in. Amnesty International). A z
godnie z sentencją "myślimy globalnie, działamy lokalnie", zachęcam Was do zapoznania się z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka oraz promowania praw człowieka wśród Waszych społeczności. 

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa musi być praca z prawami człowieka. Ale na pewno trudna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Praca prawnika specjalizującego się w prawach człowieka wymaga poświęcenia i zaangażowania. Aczkolwiek jest to również praca dająca wiele satysfakcji, jeśli mamy świadomość, że walczymy o tak ważną kwestię i bronimy ludzi potrzebujących tej pomocy. Tym bardziej, że prawa człowieka to powszechne i niezbywalne prawa każdego człowieka.

   Usuń
 2. Może i rzeczywiście wzrośnie potrzeba prawników, ale przez imigrantów także powinno się zwiększyć zapotrzebowanie na bezpieczeństwo, takie jak policjanci... kto wie jak to będzie się z nimi żyło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sytuacja uchodźców jest aktualnie sytuacją kryzysową, którą państwa europejskie muszą starać się załagodzić i znaleźć jak najszybciej rozwiązanie, które wstępnie ją ustabilizuje. Działania te obejmują zarówno zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom krajów europejskich jak i zapewnienie uchodźcom docierającym do Europy punktów opieki doraźnej, gdzie mogą uzyskać pomoc, jedzenie, nocleg.

   Usuń
 3. Fajnie, że o tym piszesz i że przybliżysz te różne akty prawne czy organizacje bo czasem sami nie wiemy jakie prawa mamy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za komentarz. Prawo jest moją pasją, dlatego też z przyjemnością staram się przybliżyć informacje nt. prawa, które warto wiedzieć, bowiem przydają się w życiu codziennym lub stanowią możliwość rozwoju osobistego. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń