piątek, 18 września 2015

"Kariera w dyplomacji alternatywą
dla absolwentów prawa"


Ponad tydzień temu opublikowałam na blogu artykuł "Prawnik w świecie dyplomacji", w którym przedstawiłam Wam jedną z aplikacji, na którą może wybrać się absolwent prawa decydujący się na kontynuowanie edukacji prawniczej. Artykuł cieszył się Waszym zainteresowaniem. Otrzymałam również wiele wiadomości i zapytań związanych z karierą w dyplomacji. Postanowiłam zatem zaprezentować Wam jak wygląda w rzeczywistości aplikacja dyplomatyczno-konsularna z perspektywy aplikanta - Jakuba Pilcha - według którego "praca w dyplomacji jest bardzo ciekawą alternatywą wobec pracy w korporacji, szczególnie dla osób, które lubią zmiany, wyzwania oraz nie boją się świata." Zapraszam Was serdecznie do lektury wywiadu.
K.M.: Co miało wpływ na podjęcie przez Pana takiej ścieżki zawodowej?

J.P.: Zainteresowanie polityką zagraniczną, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, ciekawość świata oraz chęć robienia czegoś jednocześnie interesującego i pożytecznego dla swojego kraju.

K.M.: Czy zostały sprecyzowane wymagania, które należy spełnić, aby dostać się na aplikację?


K.M.: Istotną kwestią dla aplikanta jest umiejętność posługiwania się językami obcymi. Czy kandydat potrzebuje konkretnych certyfikatów potwierdzających ich znajomość?

J.P.: By móc ubiegać się o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną należy posiadać poświadczoną znajomość dwóch języków obcych na poziomie C1. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych znajomość języków potwierdzają:

1) dyplom ukończenia w Polsce: (studiów wyższych zawodowych lub magisterskich na kierunku filologia w zakresie języków obcych, lingwistyki stosowanej i KSAP z wpisem potwierdzającym znajomość języka obcego);

2) dyplom ukończenia za granicą: (studiów wyższych magisterskich lub zawodowych w odniesieniu do języka wykładowego oraz do innych języków obcych, których znajomość potwierdzona została w trakcie studiów zdaniem egzaminu, traktowanego w państwie, w którym odbywały się studia, jako egzamin państwowy);

3) zaświadczenie o zdanym egzaminie resortowym: (w MSZ, MG i MP, w Ministerstwie Obrony Narodowej);

4) certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego: (wydany przez KSAP w wyniku przeprowadzonego lingwistycznego postępowania sprawdzającego);

5) certyfikaty wydane przez instytucje stowarzyszone w Association of Language Testers in Europe: (poziomy 4 (C1) i 5 (C2)).

Z pewnością znajomość języka rzadkiego zwiększa prawdopodobieństwa wyjazdu w przyszłości na placówkę w kraju, gdzie ów język jest używany.


K.M.: Czym zajmuje się aplikant w praktyce? Jakie umiejętności nabywa podczas aplikacji?

J.P.: Aplikacja dyplomatyczno-konsularna składa się z 3 części: półrocznej części teoretycznej, w ramach której aplikanci nabywają wiedzę niezbędną do pracy w MSZ, trzymiesięcznego stażu w ministerstwie, gdzie zapoznają się z pracą w centrali, a następnie trzymiesięcznego stażu w placówce zagranicznej, gdzie mają możliwość poznać specyfikę pracy dyplomaty za granicą.

K.M.: Jakie możliwości ma aplikant na rynku pracy po pozytywnym zdaniu egzaminu dyplomatyczno-konsularnego?

J.P.: Osoba, która zdała egzamin dyplomatyczno-konsularny staje się członkiem służby zagranicznej i pracuje w MSZ pod warunkiem pomyślnego przejścia postępowania sprawdzającego, które skutkuje wydaniem poświadczenia bezpieczeństwa. Ponadto dla pracowników MSZ istnieje możliwość startowania w wielu konkursach o stanowiska w organizacjach międzynarodowych.

K.M.: Jak zachęciłby Pan studentów kierunków prawno-ekonomicznych do odbycia aplikacji dyplomatyczno-konsularnej? Czy praca dyplomaty jest w dzisiejszych czasach zawodem atrakcyjnym?

J.P.: Praca w dyplomacji jest bardzo ciekawą alternatywą wobec pracy w korporacji, szczególnie dla osób, które lubią zmiany, wyzwania oraz nie boją się świata. Pracując w dyplomacji ma się możliwość nie tylko uczestniczenia w czymś niezwykłym, dostępnym dla niewielu, ekscytującym, lecz również pogłębić swoją wiedzę, poznać świat i mieć możliwość stale uczyć się i rozwijać.

Mam nadzieję, że powyższy wywiad przybliżył Wam specyfikę pracy w dyplomacji oraz perspektywy zawodowe, jakie umożliwia wybór powyższej aplikacji. Przypominam również, iż otwarto już nabór na dyplomatyczno-konsularną 2016. Więcej informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 

6 komentarzy:

 1. Świetnie, że poruszasz takie tematy i jesteś inspiracją dla przyszłych prawników. Szkoda, że nie tworzyłaś tego bloga kiedy ja jeszcze byłam na studiach - ułatwiłoby to wiele spraw:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za motywujący komentarz. Właśnie takie opinie inspirują mnie do dalszej pracy i tworzenia kolejnych wpisów. Pozdrawiam Cię serdecznie :)

   Usuń
 2. Nic o polityce. Dziwne. Nie trzeba być członkiem żadnej partii ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy spełnić wymienione powyżej wymagania, aczkolwiek nie trzeba być członkiem partii. Mam nadzieję, że to pozytywny news :)

   Usuń
 3. O istnieniu tej aplikacji usłyszałem nie dawno. W końcu w jednym miejscu, mam informacje co to za ,,zwierze''.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że powyższy wywiad będzie dobrym kompendium wiedzy nt. aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń