środa, 28 października 2015


"Wspólna walka o równość
  w ramach kampanii HeForShe.org"


Dzisiejszy wpis na blogu dotyczyć będzie niezwykle ważnego tematu, jakim jest równość praw kobiet i mężczyzn w ramach kampanii  "he for she", czyli "on dla niej". Postaram się przedstawić Wam, czym tak naprawdę jest walka o równość praw, dlaczego równość płci nie jest tylko problemem kobiet oraz jak możecie zaangażować się w kampanię stworzoną przez instytucję Narodów Zjednoczonych. 

Zanim jednak przejdę do meritum wpisu chciałabym zachęcić Was do obserwowania strony bloga "Inspiracja dla Prawnika" na portalu Facebook.com, która jest tzw. "przedłużeniem" mojej działalności na blogu. Na stronie możecie przeczytać o wartościowych artykułach i wywiadach, rekomendowanych książkach i filmach, wartych uwagi wydarzeniach oraz o wielu innych inspirujących wydarzeniach, które mogą okazać się dla Was wartościowe, a tym samym promować studiowanie prawa z pasją. Dziękuję wszystkim czytelnikom za obecność i wsparcie. Zapowiada się naprawdę inspirująca (prawnie) jesień!

Czym jest Heforshe.org?

Współcześnie jednym z najczęściej łamanych praw człowieka jest właśnie równość płci. Kampania HeForShe ma na celu szerzenie świadomości na temat równouprawnienia, dlatego też skierowana jest do kobiet i mężczyzn, chłopców i dziewcząt działających na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym. Organizatorem akcji jest Jednostka Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Uwłasnowolnienia (UN Women - ONZ Kobiety) zajmująca się kwestią kobiet na całym świecie. 

Kampania została zainaugurowana przez Emmę Watson - Ambasadorkę Dobrej Woli przy ONZ, która swoim wystąpieniem rozpoczęła walkę o równość - równość wobec prawa, równość szans, równość płci, równość funkcji - równość kobiet i mężczyzn. Głównym celem akcji HeForShe jest uświadomienie jak ważna jest równość między kobietami i mężczyznami, a przy tym uszanowanie i przestrzeganie praw człowieka, a tym samym doprowadzenie do pełnego równouprawnienia. Projekt HeForShe wskazuje, iż osiągniecie równości, sprawiedliwości i tolerancji jest możliwe tylko we współpracy kobiet i mężczyzn, którzy poprzez wzajemne wsparcie i zrozumienie mogą doprowadzić do osiągnięcia pełnego równouprawnienia w swojej lokalnej społeczności, a następnie w kraju, w Europie i na Świecie.

Równość praw w Polsce

W polskim systemie prawa kwestia równości wobec prawa jest zasadą konstytucyjną regulowaną w Konstytucji RP. Zasada ta nakazuje, aby prawo traktowało w podobny sposób osoby znajdujące się w podobnej sytuacji prawnej. Ponadto zakazuje naruszania równości wobec prawa w formie dyskryminacji lub uprzywilejowania (ze względu na np. płeć, narodowość, wyznanie). 


Art. 33 Zasada równości kobiet i mężczyzn
1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa 
w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.


W Polsce szczególną uwagę zwraca się na naruszanie równości wobec prawa w formie dyskryminacji ze względu na płeć oznaczającą nierówne traktowanie, zarówno kobiet jak i mężczyzn, ze względu na ich przynależność do danej płci. Aczolwiek dyskryminacja ta nie jest uzasadniona konkretnymi i obiektywnymi przesłankami. Zjawisko to zachodzi nie tylko, gdy dyskryminowana jest kobieta przez mężczyznę lub mężczyzna przez kobietę, ale również gdy kobieta dyskryminuje inne kobiety, a mężczyzna innych mężczyzn. 

Głównym powodem dyskryminacji ze względu na płeć jest utrwalenie pewnych stereotypów dotyczących społecznych i kulturowych wzorców, które mogą implikować przekonanie o tzw. hierarchii płci. Przykładem takiej dyskryminacji jest m.in. stosowanie wobec kobiet przemocy fizycznej, ograniczenie w dostępie do awansu zawodowego lub utrwalanie stereotypowych wizerunków kobiet i mężczyzn w środkach masowego przekazu. 

Dlatego też niezwykle ważne jest uświadamianie czym jest równość praw kobiet i mężczyzn oraz promowanie praw człowieka. Wspólna działalność w tej kwestii umożliwi zniwelowanie oraz stopniowe zapobieganie sytuacji, w których osoby reprezentujące daną płeć są jawnie dyskryminowani, a ich prawa naruszane. 


Jak wesprzeć kampanię?

Inspiracja dla Prawnika wspiera wszelkie akcje promujące prawa człowieka, dlatego zachęcam Was również do zajrzenia na pierwszą nieoficjalną polską stronę poświęconą kampanii, czyli Heforshe.pl, na której znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na temat równości praw oraz możliwości wsparcia akcji m.in. organizacja własnego wydarzenia (festiwal filmowy, konkurs na esej, panel dyskusyjny), udostępnianie infografik na Waszych social mediach (pamiętajcie o użyciu hashtagu #HeForShe) jak również popisując petycję kampanii, która dostępna jest na oficjalnej stronie akcji HeForShe.org.

11 komentarzy:

 1. to bardzo ważne, żeby mówić o takich rzeczach i wspierać takie akcje
  ludzie muszą być sobie równi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że podziela Pani moje zdanie. Warto walczyć o równouprawnienie i prawa człowieka. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Popieram. O tym temacie musi być głośno i dużo się dziać, bo trudno niestety zmienić skostniałe, często nieuświadomione przekonania o rolach płciowych. Trudne nie znaczy niemożliwe!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i wsparcie w walce o równouprawnienie. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Popieram. Szczególnie, że dzięki karykaturalnej formie, w jakiej jest przedstawiane ostatnio równouprawnienie, jakoby dotyczyło tylko spraw związkowych i krążących ogólnie wokół łóżka, ludziom totalnie się "zapomniało" o co w równouprawnieniu chodzi. Może więcej takich akcji otworzy ludziom oczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i wsparcie akcji. Zachęcam również do udostępnienia wpisu, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o kampanii HeForShe.org oraz równouprawnieniu kobiet i mężczyzn. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Również popieram! Trzeba o tym mówić i uświadamiać ludzi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wsparcie. Mam nadzieję, że promując kampanię HeForShe.org, więcej kobiet i mężczyzn będzie świadomych swoich praw, a także uda nam się stopniowo zapobiegać dyskryminacji ze względu na płeć. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. Trochę mnie to śmieszy, ale to ze względu na to, że odbiło mi skończyć Informatykę. Nie chodzi o to, że nie popieram i nie chciałabym zmian, ale np. szowinistycznej męskiej mentalności to nie zmieni. Ja się właśnie głównie z tym spotkałam, przez to odpuściłam szukanie pracy w zawodzie, nie dałam rady.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dlatego warto walczyć o równość praw kobiet i mężczyzn, aby nikt nie musiał rezygnować ze względu na dyskryminacje danej płci. Trzymam kciuki za Twój rozwój, nie poddawaj się i walcz o swoje marzenia. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń