poniedziałek, 23 listopada 2015

"Studiuj z pasją - praktykuj z pasją"


Zachęcam Was serdecznie do przeczytania mojego najnowszego wywiadu, który przeprowadziłam z Luizą Nadstazik - laureatką nagrody Rektora „Studencki Laur” dla najlepszej studentki UAM 2013/2014 oraz studentką I roku studiów II stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe i II roku studiów na kierunku prawo Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wywiadzie m.in. o studiowaniu na dwóch kierunkach, praktykach w Kancelarii Prawnej oraz stażach w Ambasadach i Konsulatach Honorowych. Życzę Wam przyjemnej lektury!




Kinga Mierzyńska: Na początek, opowiedz proszę, dlaczego zdecydowałaś się studiować zarówno prawo jak i stosunki międzynarodowe? Co zainspirowało Cię do połączenia tych dwóch kierunków?

Luiza Nadstazik: Podczas nauki w liceum miałam wiele pomysłów na wybór kierunku studiów, na początku brałam pod uwagę dziennikarstwo, ale też europeistykę. Jednak im bliżej było do podjęcia ostatecznej decyzji, tym bardziej nabierałam przekonania, że ani europeistyka, ani tym bardziej dziennikarstwo nie są dobrym wyborem dla mnie. Natomiast zawsze interesowały mnie sprawy z międzynarodowej areny, więc postanowiłam spróbować odnaleźć się na tym kierunku, choć początkowo miałam pewne wątpliwości. Okazało się to wspaniałym wyborem! Po roku byłam też pewna, że prawo, które zawsze gdzieś „chodziło” mi z tyłu głowy, to drugi kierunek, który odzwierciedla moje zainteresowania. Myślę, że na moją decyzję wpłynął przedmiot z pierwszego roku stosunków międzynarodowych – prawo międzynarodowe publiczne – który był prowadzony przez Profesora o ogromnej wiedzy, bardzo wymagającego, który opowiadał nam o fascynujących, ale wówczas tak trudnych sprawach! Bardzo mi się to spodobało i stwierdziłam, że zawiera to kwintesencję prawa oraz spraw międzynarodowych i że chciałabym to połączyć.

K.M.: Czy z perspektywy czasu jesteś zadowolona z podjętej decyzji i obranego kierunku naukowego? Czy masz już opracowany wstępny plan swojej kariery zawodowej?

L.N.: Oczywiście, jestem bardzo zadowolona i z ogromną chęcią studiuję oba kierunki! Chociaż przede mną jeszcze sporo do odkrycia z obu dziedzin, gdyż jestem na I roku magisterki na stosunkach międzynarodowych i II roku prawa, co oznacza jeszcze kilka lat w murach Uniwersytetu w Poznaniu. Mimo że lubię planować, to nie mam dokładnie wyznaczonej ścieżki kariery zawodowej. Z tego też względu odbyłam kilka praktyk studenckich, mam w planach kolejne, uczestniczę w różnego rodzaju konferencjach, spotkaniach, wykładach, szkoleniach, aby poznać jak najwięcej środowisk – potencjalnych miejsc pracy i odnaleźć drogę dla siebie.

K.M.: Będąc adeptem pierwszego roku prawa udało Ci się dostać na praktyki w Kancelarii Prawa Pracy mec. Szuszczyńskiego. Czy miało to wpływ na Twoje postrzeganie prawa? Czy dostrzegłaś, na co warto zwrócić uwagę już podczas studiowania?

L.N.: Praktykę w Kancelarii bardzo często wspominam podczas nauki na prawie. Było to praktyczne zetknięcie z pracą prawnika – uświadomiłam sobie codzienną pracę adwokata i to, jak funkcjonuje kancelaria prawna. Współpraca z tak doświadczonym Mecenasem bardzo wiele mnie nauczyła. Za godną podziwu i naśladowania uznaję jego rzetelność w pracy z klientami oraz sądem. Poza tym podczas praktyk dowiedziałam się wiele o prawie pracy, które dopiero będę realizować.


K.M.: Jako studentka stosunków międzynarodowych miałaś niezwykłą możliwość praktykowania w Konsulatach Honorowych Ukrainy i Turcji w Poznaniu. Opowiedz proszę, jakie wymagania należy spełnić, aby dostać się na powyższe praktyki? Interesuje mnie również, na czym polegały Twoje obowiązki i jak to doświadczenie ugruntowało Twoją wiedzę ze studiów?

L.N.: Każdy z konsulatów honorowych ma odmienny sposób przyjmowania praktykantów na staż. Niestety, wiele z nich w ogóle nie może sobie pozwolić na praktyki studenckie ze względu na ograniczenia lokalowe czy zadaniowe. Ja na szczęście miałam możliwość poznać tajniki pracy tego typu placówek. Między innymi zaznajomiłam się z kulturą danych państw, łatwiej było mi na bieżąco śledzić ich sytuację polityczną. Ciekawe było również to, na jakich zasadach przebiega współpraca Polski (czy nawet Poznania) i Ukrainy czy Turcji. Nawet często nie zdajemy sobie sprawy, jak blisko nas – jakby „oddolnie” – przebiega ta linia. Ponadto instytucja konsula honorowego jest interesująca ze względu na swą specyfikę. Zdecydowanie praktyki potwierdziły i ugruntowały moją wiedzę zdobytą na studiach. 


Cały wywiad dostępny na portalu StudentPrawa.pl 

16 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozytywny komentarz. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Plan kariery zawodowej, godne pozazdroszczenia, lata lecą a ja wciąż bez planu;) A tak na serio fajny wywiad.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że plan kariery naprawdę godny uznania, aczkolwiek każdy jest osobą wartościową z pomysłem na karierę zawodową, wystarczy przede wszystkim uwierzyć, a następnie konsekwentnie działać. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. No no, patrząc na praktyki, kariera już do pozazdroszczenia :) Ciekawy pomysł z tym wywiadem. Na pewno przydatny i inspirujący dla osób zainteresowanych kierunkami studiów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wywiad zdobył Twoje uznanie. Mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani studiowaniem prawa i stosunków międzynarodowych poczują się zainspirowani i zmotywowani do działania. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Fajnie, że taki blog powstał! jak ja studiowałam prawo ('08-'13), nie trafiłam na nic takiego... Może by mi to pomogło znieść te okropne studia :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mój pomysł na blog zdobył Twoje uznanie. Faktycznie - sama obserwując blogosferę nie znalazłam żadnego podobnego tematycznie bloga, który prowadzony byłby systematycznie przez studenta prawa. Odnośnie studiów wydaje mi się, że są wymagające, aczkolwiek jeśli są dla kogoś pasją można w nich znaleźć wiele pozytywów. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 5. Wywiad z bardzo ambitną osobą. I widać od razu, że studiuje to co kocha! Tak powinno być! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli działamy z pasją, dana czynność sprawia nam ogromną radość i chcemy się tym dzielić z innymi. Dlatego też zawsze polecam odnalezienie swojej własnej pasji, która będzie nas motywować w chwilach zwątpienia. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 6. Z pierwszego roku prawa na praktyki? Można wiedzieć, jakie były obowiązki rozmówczyni w kancelarii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, praktyki w Kancelarii Prawnej na I roku studiów prawniczych wydają się dla niektórych abstrakcją, aczkolwiek rozmówczyni zależało na jak najwcześniejszym rozpoczęciu zdobywania doświadczenia. Do jej obowiązków należało redagowanie prostych pism procesowych zgodnie ze wzorem, prowadzenie korespondencji, analiza aktualnego orzecznictwa czy dbanie o pozytywny wizerunek Kancelarii. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 7. Z własnego doświadczenia wiem, że praktyki podczas studiów prawniczych są bardzo ważne. Mi się udało znaleźć kancelarię która po praktykach również chciała mnie zatrudnić. Niestety dużo firm wymaga od nas zdobycia doświadczenia lecz wcale to nie jest takie proste. Każdy powinien mieć równy start.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za merytoryczny komentarz. Zgadzam się ze stwierdzeniem, iż praktyki podczas studiów prawniczych są niezbędne, aby zdobyć istotne w przyszłej pracy zawodowej, informacje, umiejętności i doświadczenia. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 8. Hej, ja zastanawiam się nad studiowaniem prawa w biznesie na http://www.uth.edu.pl/oferta-studiow/licencjackie/zarzadzanie/prawo-w-biznesie/opis myślisz, że taki kierunek jest przyszłościowy? Dużo osób pisze żeby zostać dobrym prawnikiem trzeba mieć znajomości, to prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Dziękuję uprzejmie za komentarz. Mogę udzielić Ci wielu porad, aczkolwiek z zakresu studiowania prawa. Nie słyszałam wcześniej o kierunku prawo w biznesie, aczkolwiek aktualnie ciężko stwierdzić, który kierunek jest tak naprawdę przyszłościowi, bowiem wszystko zależy od wielu czynników i przede wszystkim od tego, czy studiujesz to, co jest naprawdę Twoją pasją i czy masz na siebie pomysł.

   Natomiast, aby zostać dobrym prawnikiem trzeba zaangażować się w studia prawnicze, być zmotywowanym do nauki i zdobywania nowych umiejętności, pracować nad swoim rozwojem osobistym, uczestniczyć w kursach/szkoleniach/konferencjach. Następnie wybrać konkretną aplikację, w której będziesz poznawać tajniki przyszłego zawodu np. adwokata, prokuratora czy notariusza. Zostanie dobrym i profesjonalnym prawnikiem to proces, który wymaga zaangażowania, dyscypliny i nie raz wielu poświeceń, ale finalnie jeśli czujesz do tego powołanie i jesteś gotowa podjąć wyzwanie to masz szanse tak jak każdy kto decyduje się na studia prawnicze.

   Jeśli chcesz mogę udostępnić Twoje zapytanie na moim fanpage'u. Możliwe, że ktoś już ukończył podobny kierunek i może wspomóc Cię swoim doświadczeniem. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń