poniedziałek, 18 stycznia 2016

"Eleanor Roosevelt - pierwsza dama
amerykańskiej dyplomacji"


Studiując prawo z pasją staram się zawsze znaleźć aspekt prawny lub autorytet z dziedziny prawa, który zmotywuje mnie do dalszej pracy, pozytywnie Was zainspiruje, a tym samym przedstawi prawo z interesującej perspektywy. Dlatego też dzisiejszą inspiracją dla prawnika będzie postać Eleanor Roosevelt - pierwsza dama amerykańskiej dyplomacji, osoba zdeterminowana w realizacji zamierzonych celów i niezwykle inspirująca dla kolejnych pokoleń.


"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."

Biografię pierwszej damy, w sposób powierzchowny, można przedstawić w kilku zdaniach. Eleanor Anna Roosevelt urodziła się 11 października 1884 roku w Nowym Jorku. Po śmierci rodziców wychowywana była przez surową babkę. Jako 15-latka wyjechała do prywatnej szkoły w Anglii, aby zaledwie kilka lat później zostać żoną dalekiego kuzyna - Franklina Delano Roosevelta - 32. prezydenta USA, którego zachwyciła swoim intelektem, znajomością języków i obyciem w świecie. Spełniła się również w roli matki szóstki dzieci i pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Gdy jednak wnikliwie zapoznamy się z biografią Eleanor Roosevelt odkryjemy, że nie była wyłącznie żoną swojego męża, prezydenta USA, dzięki któremu stała się pierwszą damą. Dla mnie osobiście Eleanor Roosevelt to przede wszystkim inspiratorka, dyplomatka, kobieta o silnym charakterze, znająca swoją wartość, aktywna działaczka na rzecz praw człowieka oraz osoba, którą zdecydowanie warto przyjąć za autorytet. Eleanor była kobietą, która na pewnym etapie życia naprawdę uwierzyła w piękno swoich marzeń. Uwierzyła, że jako pierwsza dama może dokonać znaczących zmian. I gdy nadarzały się stosowne okazje - każdą z nich starała się mądrze wykorzystać. Sprawić, by życie innych zmieniło się na lepsze. 

"Zyskujesz siłę, odwagę i pewność siebie z każdym doświadczeniem, w którym stajesz w obliczu strachu i stawiasz mu czoła."

Eleanor Roosevelt swoją silną pozycję w sferze dyplomacji zawdzięczała w szczególności własnej wiedzy, aktywności społecznej i politycznej oraz determinacji w dążeniu do postawionych celów. Pierwsza dama amerykańskiej dyplomacji swoją działalność rozpoczęła już w 1921 roku walką na rzecz równouprawnienia ludności afroamerykańskiej. Nie ograniczała jednak własnych kompetencji do funkcji reprezentatywnych, ceremonialnych czy związanych z działalnością charytatywną. Już na samym początku Eleanor zaimponowała mi pełnym oddaniem dla spraw osób dyskryminowanych. Wykazała swój upór podczas organizowania ruchu młodzieżowego w Stanach Zjednoczonych. Walczyła jak lwica o prawa mniejszości narodowych, tanie mieszkania dla osób ubogich czy poprawę sytuacji dzieci. Otrzymała nawet miano rzecznika praw kobiet, a jej działania miały swoje odzwierciedlenie w postaci realnych rozwiązań. Eleanor była nie tylko inspirującą pierwszą damą, ale też nieformalnym prezydentem. Sam Franklin Deloano Roosevelt wielokrotnie podkreślał, jak ważne są dla niego jej opinie i udzielane porady. Pierwsza dama miała własne zdanie, potrafiła skrytykować prezydenta i odważnie zakomunikować mu swoje odmienne poglądy. Gdy w roku 1933 przygotowała swoją pierwszą konferencję prasową, wypowiadając się głównie na tematy związane z prawami człowieka, zaprosiła na nią przede wszystkim dziennikarki, które jak do tej pory były dyskryminowane. Odniosła również sukces w publicystyce, jako autorka poczytnych artykułów i felietonów. W jej dorobku znalazło się wiele tekstów poruszających zarówno sprawy wagi państwowej, dotyczących m.in. polityki międzynarodowej, jak i np. osobiste porady pierwszej damy dla młodych matek potrzebujących kilku słów wsparcia. Finalnie pisała nawet do spersonalizowanej kolumny, która nosiła tytuł "Mój dzień". Na koniec warto wspomnieć o znaczącym 1945 roku, który był dla Eleanor Roosevelt niezwykle ważny. Została bowiem mianowana na delegatkę USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Praw Człowieka. Dzięki czemu miała istotny wpływ na ostateczną wersją tekstu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. A doprowadzenie do uchwalenia Deklaracji, w 1948 roku, uznała za jedno ze swoich największych osiągnięć. 


"Musisz robić rzeczy, o których myślisz, że nie możesz zrobić."

Metamorfoza Eleanor Roosevelt z nieśmiałej, strachliwej, pełnej kompleksów młodej dziewczyny w dojrzałą, pewną siebie, zdeterminowaną kobietę ukazuje jak ważne jest docenienie własnej wartości i uwierzenie w piękno swoich marzeń. Pierwsza dama przełamując własne bariery stała się wzorem dla wielu amerykańskich kobiet. Pokazała, iż jako kobieta odważna i niezależna potrafi aktywnie działać w życiu publicznym. W swoje pracy kierowała się przede wszystkim dobrym sercem i niezwykłą wrażliwością na ludzką krzywdę. Walcząc z dyskryminacją, stereotypowością i nierównością praw udowodniła światu jak ważną rolę odegrała w amerykańskiej polityce. Eleanor Anna Roosevelt inspiruje kolejne pokolenia i na zawsze pozostanie pierwszą damą amerykańskiej dyplomacji.

7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Eleanor Roosevelt zdecydowanie nadaje się na wzór do naśladowania. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 2. Inspiracja nie tylko dla prawników ale dla wszystkich dyplomatów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inspiracja zarówno dla prawników jak i dyplomatów oraz wszystkich, którzy potrzebują motywacji do działania. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 3. muszę poczytać o niej coś więcej. Rzeczywiście wydaje się być bardzo intrygującą a przede wszystkim inspirującą osobą! A ja o niej nic nie wiem... eh, idę się dokształcać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie lekturę biografii Eleanor Roosevelt, którą napisała Beata de Robien. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń