niedziela, 13 marca 2016

"Akademia Młodych Dyplomatów: 
 rekrutacja do XIV edycji"


W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam prestiżowy projekt, jakim jest Akademia Młodych Dyplomatów, organizowana przez Europejską Akademią Dyplomacji. Jest to pierwszy w Polsce unikatowy program przygotowujący studentów ostatnich lat studiów oraz młodych absolwentów (m.in. prawa czy stosunków międzynarodowych) do pracy w polskiej służby zagranicznej, instytucjach europejskich czy organizacjach międzynarodowych. Warto wspomnieć, że uczestnicząc w programie zdobywacie nie tylko specjalistyczną wiedzę i przydatne w przyszłej pracy zawodowej umiejętności, ale nawiązujecie również wiele wartościowych znajomości, poznajecie od kuchni funkcjonowanie placówek dyplomatycznych oraz kolekcjonujecie bezcenne doświadczenia. Ponadto Europejska Akademia Dyplomacji wspiera studentów-uczestników w rozwoju ich przyszłych karier, a przy tym patronuje podejmowanym przez nich inicjatywom.
- TEMATYKA -

Spotkania organizowane w ramach Akademii Młodych Dyplomatów dotyczą m.in: 
  1. Polskiej polityki zagranicznej i pracy w służbie zagranicznej RP.
  2. Pracy w polskiej służbie cywilnej.
  3. Kariery w instytucjach Unii Europejskiej i organizacjach międzynarodowych.
  4. Protokołu dyplomatycznego, savoir-vivre, wystąpień publicznych.
  5. Ekonomizacji polskiej polityki zagranicznej oraz promocji Polski zagranicą.
  6. Bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego państwa.
Wykłady prowadzone są przez urzędników najwyższego szczebla służby cywilnej i zagranicznej. a także osobistości ze świata nauki, kultury czy biznesu, będący ekspertami w swoich dziedzinach. Natomiast zajęcia praktyczne prowadzą pracownicy służby zarówno cywilnej jak i zagranicznej oraz funkcjonariusze instytucji unijnych. Podczas jednego ze zjazdów, część praktyczna projektu, ma miejsce m.in. w studio nagraniowym Polskiego Radia oraz w studio telewizyjnym.

- PROGRAM -

W ramach Akademii odbywają się trzydniowe (piątek, sobota, niedziela) comiesięczne sesje w Warszawie. Pierwszego dnia odbywa się dyskusja, z wybitnymi postaciami świata prawa, polityki i dyplomacji, dotycząca ważnych aspektów polskiej polityki zagranicznej oraz wyzwań dyplomatycznych na arenie międzynarodowej w oparciu o bieżące wydarzenia. Drugiego dnia odbywają się wykłady, podczas których eksperci dzielą się, z uczestnikami projektu, swoją wiedzą i doświadczeniem. Do tej pory swoje prelekcje zaprezentowali m.in. prof. Hanna Suchocka, prof. Norman Davies czy prof. Danuta Huebner. Po wykładach odbywają się warsztaty i szkolenia dla uczestników, podzielonych w grupy, zgodnie z wybraną specjalizacją*. Ostatniego dnia odbywają się nieobowiązkowe warsztaty prowadzone przez urzędników pracujących w administracji publicznej, polskiej dyplomacji oraz instytucjach europejskich, którzy dzielą się ze studentami Akademii swoim doświadczeniem m.in. w przygotowywaniu do egzaminów i pomyślnym przejściu procesu rekrutacji do różnych instytucji. 

Ponadto w programie przewidziana jest również sesja warsztatowa, sesja wyjazdowa poza Warszawę oraz wizyty studyjne w siedzibach instytucji i ambasadach z akredytowanymi w Polsce ambasadorami. Uczestnicy projektu kształceni są przez wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów z dziedziny prawa, dyplomacji, nauki, polityki czy stosunków międzynarodowych.

*Dostępne są 3 specjalizacje tj. Polska Służba Zagraniczna, Organizacje Międzynarodowe oraz Bezpieczeństwo Międzynarodowe. 


 - STYPENDIUM -

Warto się wykazać się swoimi osiągnięciami podczas rekrutacji, bowiem dla najlepszych kandydatów Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego ufundowała pięć stypendiów całkowicie pokrywających koszt programu.

Podsumowując, jeśli cechuje Was otwartość na świat, jesteście zaangażowani społecznie, stawiacie na rozwój osobisty i zawodowy, chcecie zdobyć wiedzę i wartościowe doświadczenia, a przy tym jesteście zmotywowani do działania to Akademia Młodych Dyplomatów jest zdecydowanie dla Was.

Więcej informacji na temat projektu, formularz zgłoszeniowy oraz opinie uczestników poprzednich edycji znajdziecie na stronie Diplomats.pl w zakładce Akademia Młodych Dyplomatów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz