niedziela, 5 czerwca 2016

"Prawnik - zawód zaufania publicznego"


Ze względu na fakt, iż publikuję ten wpis w niedzielę, zacznę od kilku ogłoszeń parafialnych. Na początku chciałabym podziękować wszystkim czytelnikom bloga za obecność i wspieranie mojej działalności. Doceniam wszelką Waszą aktywność, dlatego też każdy komentarz czy polubienie jest dla mnie znakiem, że warto kontynuować ten projekt. Mam wiele pomysłów na nowe wpisy oraz serie artykułów, a jedyne czego teraz potrzebuję to odrobiny czasu i waszej cierpliwości. Oprócz prawniczych inspiracji postanowiłam publikować dodatkowe wpisy zawierające moje opinie czy przemyślenia. W końcu największą wartością bloga, zaraz po czytelnikach, jest autor, który ma własne zdanie i nie boi się prezentować go na forum publicznym. Mam nadzieję, że Inspiracja dla Prawnika była, jest i będzie wartościowym blogiem, do którego będziecie, co jakiś czas zaglądać i z przyjemnością czytać. A dzisiejszy wpis, tak jak w tytule, o tym kim według mnie jest prawnik i czy rzeczywiście możemy mu zaufać. Miłej lektury!
Dawno temu, w jednym z artykułów traktujących o prawie, natrafiłam na bardzo mądrą myśl, zgodnie z którą istotą zawodu prawnika jest pomóc, gdy tego potrzeba, aby udziałem człowieka, było to co mu się słusznie należy. Skoro zatem lekarz uzdrawia nasze ciała a psycholog dusze, tak prawnik sprawia, że nasze interesy wymagające interwencji sądowej są prowadzone należycie, a pracując nad konkretną sprawą dokłada wszelkiej staranności, abyśmy nie byli pokrzywdzeni i otrzymali sprawiedliwy wyrok. Tyle w teorii, bowiem w praktyce niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, gdy prawnik przedstawia klientowi piękną historię, o tym jak wspaniale będzie go bronić i jak dobrze układają się sprawy, a potem na sali sądowej otrzymujemy zimny prysznic. 

Potencjalny klient, będący w tarapatach, szukając pomocy prawnej kieruje się trzema istotnymi aspektami. 

1. Czy prawnik jest specjalistą w dziedzinie, która swoim zakresem obejmuje istotę problemu? 
2. Czy prawnik ma kancelarię bądź filię kancelarii w miejscowości, w której toczy się postępowanie sądowe? 
3. Czy prawnik ten jest polecany przez znajomych, którzy zostali uratowani przez niego z opresji lub posiada pozytywne rekomendacje w Internecie?

Dlatego też prawnik in spe mający w planach założenie Kancelarii w celu udostępnienia swojej usługi, którą jest udzielanie porad prawnych, pisanie pism procesowych czy obrona przed Sądem, powinien najpierw wczuć się w rolę klienta i z tej perspektywy budować swój wizerunek, stronę internetową oraz markę w lokalnej społeczności. W moim odczuciu prawnik powinien być kompetentny, autentyczny, zdyscyplinowany i przede wszystkim wykazywać należytą staranność w prowadzeniu spraw swoich klientów. Podstawą tej działaności jest merytoryczna wiedza i doświadczenie zawodowe zdobywane podczas studiów, aplikacji czy dodatkowych praktyk w Kancelariach oraz instytucjach związanych stricte z prawem. Właśnie ten warsztat pracy prawnika świadczy potem o jego profesjonalizmie. Wiadomo, że na to wszystko potrzeba czasu. Ale pewne cechy charakteru czy sposób myślenia i postępowania nie da się tak po prostu wypracować. Trzeba mieć pewne podstawy, na których następnie możemy budować swoją karierę zawodową. Mam na myśli umiejętności praktyczne takie jak komunikowanie się z klientem, zarządzanie zespołem, znajomość podstaw marketingu Kancelarii Prawnej. To wszystko ma znaczenie. Ale nie zapominajmy o najważniejszym:


ETYCZNA POSTAWA PRAWNIKA

Prawnik musi pamietać o kodeksie etyki, który jest absolutnie podstawą jego całej działalności, bowiem wszystko - poczynając od świadczonej pomocy prawnej a kończąc na działalności w samorządzie zawodowym - opiera się właśnie na tej etyce. Na lojalności wobec stosowanego prawa. Na życzliwości wobec klientów, którzy niejednokrotnie prowadzą swoje interesy w chaosie i potrzebują rozsądnego mecenasa, który pomoże im wyjść z życiowego impasu. 

Według mnie bycie prawnikiem to ogromna odpowiedzialność. To świadomość, że ingeruje się w życie człowieka. Poznając jego sprawę, okoliczności, fakty, poufne informacje wkracza się w jego sferę osobistą. Oczywiście podstawą jest zobowiązanie do zachowania tajemnicy zawodowej. Musimy uzyskać pewne informacje, aby ustalić wersję zdarzeń, podjąć właściwe kroki prawne czy dokonać subsumpcji. Aczkolwiek ważnym jest, by nie zapomnieć o poprawnej komunikacji z klientem, który przychodząc do Kancelarii dzieli się swoją historią, i w tym momencie prawnik uzyskuje nie tylko pełnomocnictwo w reprezentacji, ale staje się w pewnym sensie powiernikiem tych tajemnic. Staje się przyjacielem, który będąc zorientowanym w prawie, będzie nas bronił i postara się pomóc najlepiej jak potrafi. 

Dlatego też postuluje, aby na studiach prawniczych było więcej zajęć związanych z etycznym aspektem pracy prawnika. Nie mam złudzeń, co do tego, że im wyższy szczebel kariery osiąga prawnik, tym niestety oddala się od merytoryczno-praktycznych aspektów etycznego postępowania. A mimo wszystko bycie profesjonalnym prawnikiem powinno iść w parze z byciem człowiekiem o nieskazitelnym charakterze, wysokim poziomie kultury i przede wszystkim poszanowaniem wartości etycznych zawodu prawnika.


W moim przekonaniu prawnik jest zawodem zaufania publicznego, co ugruntowano m.in. w art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zawód ten określany jest jako świadczenie pewnej pomocy innym osobom, z reguły w sytuacjach zagrożenia dla ich dóbr. 
W związku z tym, zachęcam z całego serca wszystkich prawników in spe i wszystkich działających już w zawodzie adwokata czy radcy prawnego, aby swoją postawą oraz działalnością zawodową budzili zaufanie do prawa. Aby przekonywali, że prawo to wartość. Bowiem chcąc reprezentować Temidę, powinniśmy tworzyć wizerunek porządnego prawnika godnego zaufania, a wtedy (pewnie bardzo powoli i z cierpliwością), ale sprawimy, że potencjalny Kowalski będzie miał zarówno zaufanie jak i szacunek do prawa.

Abstrahując od powyższego, oczywiście idealnie byłoby, gdyby prawnik stał się prawnikiem z powołania, najlepiej z życiową misją, aby pomagać potrzebującym i wprowadzać sprawiedliwość, tam gdzie jeszcze jej nie ma. Ponadto angażował się w edukację prawną społeczeństwa, poczynając na szkołach a kończąc na domach spokojnej starości. Aby na jego ogromnym rzeźbionym biurku, na samym wierzchu, leżał Kodeks Etyki (Adwokackiej lub Radcy Prawnego), oczywiście obok obowiązującej Konstytucją RP. Świetnie jakby jeszcze specjalizował się w wąskiej dziedzinie, w której byłby ekspertem, a jednocześnie orientował się w całym systemie prawnym. A finalnie pamiętał, że jego działalność to również prowadzenie spraw pro bono. Wizja nierealna i abstrakcyjna, co próba interpretacji "Procesu" Franza Kafki.

Podsumowując każdy z nas prędzej czy później może potrzebować pomocy prawnej. A zwracając się do adwokata czy radcy prawnego, obdarzając go swoim zaufaniem, mamy nadzieję, że okaże się on profesjonalistą w swoim zawodzie i poprowadzi nasze sprawy należycie. 

Z tego miejsca chciałabym serdecznie pozdrowić Panią Joannę Parafianowicz z Pokoju Adwokackiego oraz Pana Rafała Chmielewskiego z e-Marketingu Prawniczego, którzy są dla mnie autorytetami i ogromną motywacją do dalszej pracy. Są Państwo przykładem na to, że prawnik może mieć osobowość i działać z pasją. 

20 komentarzy:

 1. Prawnik to rzeczywiście mega ciężki zawód. Nie dość, że problemy natury etyczno moralnej to jeszcze duża ilość wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawnik, podobnie jak lekarz czy architekt, to zawody wymagające poświęcenia, rozwoju osobistego, wielu lat nauki, determinacji i poczucia odpowiedzialności. Ale jeśli osoby wykonujące te zawody mogą po latach nauki pomóc innym i sprawić, by ich życie było lepsze, to jest to najlepsza satysfakcja i doświadczenie, że warto było się starać.

   Usuń
 2. "Według mnie bycie prawnikiem to ogromna odpowiedzialność. To świadomość, że ingeruje się w życie człowieka." -takie teksty pokazują mi, że na świecie są jeszcze ludzie, dla których praca to nie tylko pieniądze i uznanie ale i możliwość pomocy innym, wpływania na ich los i jego poprawy…
  Pozdrawiam,
  Dawid

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Według mnie zawód prawnika wymaga poświęcenia i poczucia odpowiedzialności. Prawnik postępując zgodnie z zasadami etyki może tak naprawdę poczuć prawdziwą satysfakcję ze swojej pracy.

   Usuń
  2. To bardzo ważny zawód, często bagatelizowany i dopiero jak ludzie potrzebują pomocy profesjonalisty to zdają sobie sprawę, że wybór nie jest taki prosty. Jest bardzo dużo prawników, ale jak znaleźć dobrego? Ja też długo szukałam, ale w końcu trafiłam do pana Cejrowskiego w Tczewie. Musiałam kawałek przejechać, ale po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to osoba, która mi pomoże, która wygra i która zaangażuje się w moją sprawę z taką samą siłą jakby ta sprawa dotyczyła jego. Trafić na konkretnego, rzetelnego i dobrego adwokata graniczy z cudem, ale mi się udało na szczęście

   Usuń
  3. To bardzo ważny zawód, często bagatelizowany i dopiero jak ludzie potrzebują pomocy profesjonalisty to zdają sobie sprawę, że wybór nie jest taki prosty. Jest bardzo dużo prawników, ale jak znaleźć dobrego? Ja też długo szukałam, ale w końcu trafiłam do pana Cejrowskiego w Tczewie. Musiałam kawałek przejechać, ale po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to osoba, która mi pomoże, która wygra i która zaangażuje się w moją sprawę z taką samą siłą jakby ta sprawa dotyczyła jego. Trafić na konkretnego, rzetelnego i dobrego adwokata graniczy z cudem, ale mi się udało na szczęście

   Usuń
 3. Prawnik musi być ciągle na bieżąco i podchodzić do każdej sprawy poważnie, ciekawy zawód, ale też bardzo wymagający :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Pana komentarzem. Zawód prawnika wymaga stałego wzbogacania wiedzy i zdobywania nowych kompetencji. Aczkolwiek jeśli ta praca jest dla nas interesująca i angażujemy się w podejmowane sprawy z pasją to wymagania i trudności nie stanowią przeszkody. Wręcz przeciwnie możemy potraktować je jako wyzwania.

   Usuń
  2. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to trudny zawód i musza go wykonywać osoby, które studiują i uczą się z pasji. Bez pasji, tutaj nie da rady. Trzeba przede wszystkim chcieć nieść pomoc- bo prawnik właśnie to robi :)

   Usuń
 4. Nie ma wątpliwości, że wybrana przez nas kancelaria adwokacka musi być godna zaufania. Czasami sprawy i procesy dotyczą trudnych i delikatnych spraw.

  OdpowiedzUsuń
 5. My family always say that I am killing my time here at
  web, however I know I am getting knowledge all the time
  by reading thes good articles.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hey fantastic website! Does running a blog similar
  to this take a large amount of work? I have absolutely no expertise in programming but I was hoping to start
  my own blog in the near future. Anyhow, if you have any recommendations
  or tips for new blog owners please share. I know this is
  off subject however I just wanted to ask. Thank you!

  OdpowiedzUsuń
 7. I am glad for commenting to make you understand what a beneficial experience my wife's daughter went through browsing
  yuor web blog. She even learned lots of issues, including how it is like to have
  an amazing helping character to let the others without
  difficulty know precisely certain extremely tough matters.
  You undoubtedly surpassed our own expectations. I appreciate you for rendering these
  warm and friendly, safe, educational and in addition easy thoughts on that
  topic to Jane.

  OdpowiedzUsuń
 8. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you could be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will come back very soon. I want to encourage you to continue your great work, have a nice weekend!

  OdpowiedzUsuń
 9. I am happy that I found this site, just the right info that
  I was searching for!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajnie opisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bycie prawnikiem to troche styl życia podobnie jak z lekarzem, zawód generalnie piękny, ale czasem bywają trudne momenty

  OdpowiedzUsuń
 12. Ważny zawód i faktycznie współpraca musi się opierać na zaufaniu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najważniejsze to znaleźć zaufanego prawnika...

  OdpowiedzUsuń