poniedziałek, 22 sierpnia 2016

"Spełniaj marzenia jak student prawa"


W dzisiejszym wpisie z przyjemnością prezentuje Wam wywiad z Moniką Marciniak - absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. W wywiadzie m.in. o studiowaniu prawa, spełnianiu marzeń, praktykach w Kancelariach Adwokackich, pracy w Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej oraz inspirujących podróżach w ramach wymian studenckich i działalności w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa. Miłej lektury!
K.M.: Na samym początku powiedz proszę, dlaczego zdecydowałaś się studiować prawo i czy z perspektywy czasu jesteś zadowolona z podjętej decyzji. 
M.M.: Studia prawnicze były moim marzeniem od kiedy tylko pamiętam. Już jako małe dziecko, zamiast kariery strażaka czy listonosza wolałam być prawnikiem. Na początku nie miałam raczej świadomości co się kryje pod tym pojęciem, jednakże z uporem wymieniałam nazwy przypadkowo usłyszanych zawodów prawniczych. Widmo studiów prawniczych na horyzoncie determinowało moje decyzje związane z rozwojem akademickim: poprzez wybór klasy humanistyczno-prawniczej w liceum, pogłębianie zainteresowań związanych z historią i wiedzą o społeczeństwie. Biorąc pod uwagę moje motywacje, podjęcie studiów prawniczych było kolejnym nieuchronnym etapem mojej edukacji. Z perspektywy czasu nie żałuje podjętej decyzji, mimo, że studia nie spełniły wszystkich żywionych przeze mnie oczekiwań, a zderzenie z rzeczywistością było dosyć brutalne.

K.M.:Przez pewien okres czasu współpracowałaś z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań i ELSA Poland. Czy Stowarzyszenie miało wpływ na zmianę Twojego postrzegania studiów prawniczych? Zachęciłabyś innych studentów prawa do wstąpienia do ELSA? 
M.M.:Niewątpliwie czas poświęcony nauce na studiach jest ważny, jednakże studia to nie wszystko. Będąc studentem ma się niewyobrażalne pokłady energii, które można spożytkować na różne sposoby. To od nas zależy w jaki sposób to wykorzystamy. Ja swoją szansę wykorzystałam angażując się w prace Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA. Pamiętam jak dziś, pierwsze spotkanie organizacyjne, tłum nieznanych twarzy, dreszczyk emocji i nutka przerażenia gdzie to mnie dalej zaprowadzi. Przez cztery lata cały swój wolny czas poświęcałam Stowarzyszeniu. Czy żałuje? Ani trochę. To Stowarzyszeniu zawdzięczam udział w zjazdach międzynarodowych, na których miałam okazję zobaczyć, że motywacje, które towarzyszą nam w codziennych pracach w grupie narodowej, są obecne w całej Europie i sięgają jeszcze dalej. Zwiedziłam ogromną liczbę polskich miast, pracując z fantastyczną grupą silnie zmotywowanych ludzi. Nieprzespane noce i podkrążone oczy miały swoje efekty w zorganizowanych Konferencjach, udanych Zjazdach, nawiązanych przyjaźniach.

K.M.:Zarówno w ELSA Poznań jak i w ELSA Poland pełniłaś funkcję Dyrektora ds. Public Relations. Powiedz proszę, na czym polegała Twoja praca i jak oceniasz to doświadczenie. Czy PR jest jedną z Twoich pasji? Według Ciebie prawnik powinien znać podstawy public relations, aby poprawnie kreować swój wizerunek w zarówno środowisku prawniczym jak i w kontaktach z klientem?M.M.:Będąc Dyrektorem ds. Public Relations zarówno na poziomie grupy lokalnej, jak i grupy narodowej odpowiadałam za kreowanie polityki wizerunkowej Stowarzyszenia, jak również za budowanie strategii promocyjnych konkretnych projektów, poprzez stały kontakt z mediami oraz zarządzanie dostępnymi narzędziami social media. Nie ukrywam, że doświadczenie jakie zdobyłam uznaje za cenny bagaż dla osoby, która widzi swoją przyszłość w szeroko rozumianym środowisku prawniczym. W dzisiejszych czasach każdy, obojętnie od zawodu, który wykonuje, jest nieustannie oceniany w oczach otaczających go ludzi. Świadomość jak można to wykorzystać na swoją korzyść daje przewagę na starcie i szansę na sukces w przyszłości.K.M.:W ramach wymiany studenckiej Erasmus+ przez jeden semestr studiowałaś prawo na Riga Graduate School of Law oraz Latvijas Universitate. Czy mogłabyś w skrócie opisać łotewski system studiów prawniczych w odniesieniu do polskich studiów prawniczych?
M.M.:W ramach wymiany studenckiej Erasmus + podjęłam jednoczesne studia na dwóch wyższych uczelniach łotewskich, dlatego mam całkiem szeroki obraz tego jak wygląda łotewskim system edukacji. Część przedmiotów realizowałam na Uniwersytecie Łotewskim, uczelni publicznej, z którą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma podpisaną umowę w ramach programu wymiany. Program nauczania dostępny dla studentów z wymiany był znacznie ograniczony, a wykładanie tych przedmiotów zostało wyraźnie narzucone kadrze akademickiej ze strony władz uczelni, co odbiło się na jakości przedmiotów.

Mimo niedogodności, status studenta na Uniwersytecie dał mi możliwość podjęcia kursów na prywatnej uczelni – Riga Graduate School of Law. Uczelnia dysponuje szeroką ofertą kursów dotyczących prawa europejskiego i międzynarodowego, w szczególności skupiając się na prawie cywilnym i finansowym. Wszystkie przedmioty wykładane są w języku angielskim, uczelnia współpracuje z nauczycielami akademickimi z całego świata. W ramach realizowanych przedmiotów miałam możliwość odbycia kursu pokrywającego się z programem nauczania w Polsce. Jakość nauczania, zaangażowanie profesorów, łączenie teorii z praktyką niewątpliwie przekłada się na wyniki nauczania i satysfakcję osób tam studiujących.

K.M.:Podczas studiów praktykowałaś w wielu kancelariach prawnych m.in. w Bojanowski Antkowiak Kancelaria Adwokacka czy Obrębski Adwokaci i Radcowie Prawni. Jakie umiejętności zdobyłaś podczas tych praktyk? Czy według Ciebie warto jak najwcześniej aplikować na staże i praktyki?
M.M.:Podejmowanie praktyk na studiach prawniczych przez studentów prawa, stanowi próbę samodzielnego zdobycia doświadczenia zawodowego wymaganego przez przyszłych pracodawców, o zapewnieniu którego uczelnia niekiedy zapomina. Podjęcie praktyk dało mi obraz pracy w zawodzie, z którym wiążę moją przyszłość, wpłynęło na rozwój umiejętności miękkich i zapewniło mnie w przekonaniu o słusznie wybranej drodze życiowej. Miałam okazję trafić do bardzo zaangażowanych praktykodawców, którzy chcieli mnie wprowadzić w tajniki zawodu prawnika. Niestety nie każdy ma takie szczęście. Podstawą niezadowolenia z praktyk i staży jest brak porozumienia pomiędzy studentem a przyszłym miejscem pracy, co do warunków ewentualnej współpracy, w tym także finansowej. Niestety obecnie niemalże wszyscy studenci stają przed wyborem: chęci finansowego usamodzielnienia się, a koniecznością zdobycia potrzebnej praktyki w zawodzie.

K.M.:Jednym z Twoich zagranicznych doświadczeń jest udział w Summer Law School: Legal Challenges on Media Law. Przybliż proszę czytelnikom bloga, czym dokładnie jest Letnia Szkoła Prawa i gdzie można znaleźć informacje o takich projektach.
M.M.:Udział w Letniej Szkole Prawa stanowi fantastyczne połączenie wakacji i nauki. Właśnie tak, nauka może bawić, a zabawa może uczyć! Będąc zaangażowana intensywnie w prace Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, jak również rozwijając się w zakresie public relations postanowiłam skorzystać z bogatej oferty wyjazdów na wakacje jakie oferuje Stowarzyszenie. Wybór padł na Lizbonę, którą nie tylko uważam za piękne miasto, które wprowadziło mnie w kulturę rozleniwionej Portugalii, ale po dziś dzień jest źródłem pięknych wspomnień i źródeł znajomości. Nie bez powodu będąc ostatnio w Moskwie, moim przewodnikiem był kolega, którego właśnie tam poznałam! A nie ma nic lepszego niż zwiedzanie nowego miejsca oczami tubylca, oferty takiej wycieczki nie oferuje żadne biuro podróży i żaden przewodnik!


K.M.:W trakcie studiów byłaś również wolontariuszem w Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej. Na czym polegały Twoje obowiązki? Czy według Ciebie warto wziąć udział w wolontariacie? Czy to doświadczenie zmieniło Twoją perspektywą w odniesieniu do współpracy między prawnikiem (in spe) a potencjalnym klientem?
M.M.:Praca w Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej pozwala zdobyć doświadczenie w kontakcie z klientem, uczy pokory i ogłady w kontakcie w osobą, która często będąc bezsilną wobec problemów z jakimi musi się mierzyć szuka pomocy u studentów prawa. Niewątpliwie niekiedy oczekiwania klientów są delikatnie mówiąc wygórowane, oczekują kontaktu z profesjonalistą. Jednakże niemalże zawsze wyjaśnienia co do sposobu funkcjonowania poradni spotykają się ze zrozumieniem i wreszcie z wdzięcznością. Miło widzieć efekty swojej pracy, jednakże nie ma sposobu żeby zmierzyć wartość wdzięczności, jaką odczuwa i przekazuje drugi człowiek.

K.M.:Studia pochłaniają znaczną część czasu każdego studenta prawa (i nie tylko). Czy masz jakieś pasje niezwiązane stricte z prawem, które pozwalają Ci się odstresować, a tym samym sprawiają, że czujesz się zmotywowana do dalszej pracy i nowych wyzwań?
M.M.:Jestem osobą, która musi zawsze mieć jasno oznaczony cel, do którego dąży. Na tym etapie, jako absolwentka prawa przygotowuje się do egzaminu wstępnego na aplikację. Jednakże nie samym prawem człowiek żyje. W wolnym czasie stawiam sobie inne cele, mierzone kilometrami. Należę do rodziny biegaczy i po głowie zaczyna mi chodzić start w jakiś poważniejszych zawodach…

K.M.:Co powiedziałabyś tegorocznym maturzystom, którzy zdecydowali się studiować prawo i otrzymali pozytywny wynik rekrutacji?
Próbujcie, jeżeli to jest to czego naprawdę chcecie to odnajdziecie tam swoje miejsce. Bądźcie tylko cierpliwi i silnie zmotywowani, a to pozwoli przezwyciężyć wszystkie przeszkody.

6 komentarzy:

 1. I dokładnie takie podejście powoduje, że potem mamy prawników z prawdziwego zdarzenia. Gratuluje właściwej drogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Zdecydowanie osoby pracujące z pasją i zaangażowaniem na studiach przenoszą wyuczone w tym czasie metody działania na przyszłą pracę zawodową. Czego efektem są profesjonalni oraz rzetelnie wykonujący swoje obowiązki adwokaci i radcowie prawni. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 2. Dla takich jak studentów jak ona zawsze będzie praca w branży :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Według mnie osoby, które od początku pracują nad swoim rozwojem osobistym i praktykowaniem w zawodzie mają duże szanse na znalezienie wymarzonej pracy w danej branży. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 3. I used to be able to find good info from your content.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń