niedziela, 16 października 2016

"Jesteś absolwentem prawa i chcesz pomagać? 
Dołącz do PACZKI Prawników!"


Na pewno nie raz już słyszeliście o akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie WIOSNA m.in. o Szlachetnej PACZCE, która w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, odnoszenia sukcesów, walki o marzenia oraz zostania bohaterem dla siebie i przede wszystkim dla innych. Tym razem, zgodnie z tytułem wpisu chciałabym zaprosić do projektu PACZKA Prawników, wszystkich czytających bloga absolwentów prawa, adwokatów i radców prawnych dla których działalność pro bono jest istotnym elementem pracy zawodowej, a bycie prawnikiem niesie ze sobą pewną idee pomagania. 

PACZKA Prawników to przede wszystkim odpowiedź na potrzebę skutecznej i specjalistycznej pomocy dla rodzin przynależących już do programu Szlachetnej Paczki, aczkolwiek ze względu trudne i nierozwiązane dotąd sytuacje prawne wymagają pomocy prawnika. Dlatego też PACZKA Prawników zrzesza ekspertów w dziedzinie prawa, którzy mają motywację do niesienia pomocy, dzięki czemu rodziny w trudnej sytuacji prawnej zyskują niezbędne wsparcie i nadzieję na pozytywne rozwiązanie problemów. 

Według mnie PACZKA Prawników jako ogólnopolska akcja udzielania pomocy prawnej pro bono jest świetnym projektem, w który zdecydowanie warto się zaangażować. Pomagając, nie tylko sprawdzamy siebie w nowej sytuacji realizując się w roli prawnika, ale przede wszystkim doświadczamy niesamowitych emocji i wdzięczności rodziny, która odzyskuje wiarę w system prawny. 

Uważam, że brak zasobów materialnych, zwykła niewiedza i bezradność czy niemożność samodzielnego rozwikłania problemu w żadnym przypadku nie powinna stanowić przeszkody na drodze do sprawiedliwego i pozytywnego rozwiązania sprawy. Często powodem tarapatów jest wypadek, nagła choroba, utrata pracy czy śmierć bliskiej osoby. Dla prawnika dany problem może okazać się rutynowym działaniem, a dla osób w trudnej sytuacji finansowej przytłoczonej problemami życia codziennego dana sprawa wydaje się być nie do przebrnięcia. PACZKA Prawników stanowi poszerzenie dotychczasowej pracy z rodzinami należącymi już do projektu Szlachetna Paczka, a które borykają się z problemami stricte prawnymi. Włączenie do projektu PACZKA Prawników i wsparcie ze strony specjalisty jest dla rodziny uwolnieniem od strachu, bezradności czy wstydu. W ramach udzielanego wsparcia prawnik diagnozuje problem i wspólnie z rodziną szuka najlepszego rozwiązania, a swoją prace wykonuje z należytą starannością i zaangażowaniem. Warto wspomnieć, iż ważnym aspektem tej pomocy jest fakt, że spotkania odbywają się w domu rodziny, a tym samym to prawnik przychodzi do klienta. Jest to zatem odwrócenie schematu pracy prawnika przy jednoczesnym ofiarowaniu rodzinie poczucia bezpieczeństwa i przełamaniu pewnej bariery w komunikacji.

Prawnik dołączając do projektu zyskuje współpracę z najlepszymi, bowiem projekt jest realizowany pod patronatem Dziennika Gazety Prawnej, a jego głównymi partnerami są: Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Izba Radców Prawnych

Ponadto prawnik otrzymuje komfort pracy w formie indywidualnych spotkań z rodziną, wprowadzenie do rodziny przez wolontariusza Szlachetnej Paczki, możliwość wyboru rodziny, którą będzie wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem, wsparcie Koordynatora ds. PACZKI Prawników w województwie oraz to co najpiękniejsze w tej działalności, a mianowicie obserwacje zmiany, jaka zachodzi w rodzinie poprzez wsparcie Szlachetnej PACZKI i PACZKI Prawników. 
Zatem jeśli jesteś prawnikiem i chcesz dołączyć do PACZKI Prawników wystarczy, że napiszesz maila na adres: wolontariusz@wiosna.org.pl w tytule wpisując "PACZKA Prawników" lub klikniesz w powyższy obrazek, który przekieruje Cię na stronę PACZKI Prawników, a następnie wejdziesz w zakładkę "Dołącz do nas!" i prześlesz organizatorom swój zgłoszeniowy adres e-mail.

Podsumowując - warto być prawnikiem z prawdziwego zdarzenia. Warto nieść w świat idee bezinteresownego pomagania. Warto dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Warto angażować się w pomoc pro bono. Warto działać z pasją. Warto być prawnikiem czerpiącym satysfakcję z działalności zawodowej. Warto uważać pomaganie innym za swój obowiązek.

Pamiętajmy, że dzięki takiemu prawdziwemu zaangażowaniu prawników tysiące rodzin w całej Polsce otrzymuje niesamowity impuls do samodzielnego radzenia sobie w życiu i pokonywania problemów z nadzieją na lepszą przyszłość.

4 komentarze:

 1. Cieszyć się można, że prawnicy mają tak wielkie serca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję uprzejmie za komentarz. Jestem przekonana, że w Polsce jest wielu prawników, którzy mają podobne podejście do pomocy pro bono i samej istoty profesjonalnego działania prawnika wśród osób potrzebujących pomocy i ochrony prawnej. Jak mawiał mec. Maciej Dubois - "Adwokat musi bronić. Jeśli odmawia obrony, to nie nadaje się do tego zawodu." Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Dziękuję uprzejmie za komentarz i zachęcam do zaproszenia znajomych adwokatów i radców prawnych do udziału w akcji! Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń