środa, 1 marca 2017

"Czwarty Kongres Prawników Wielkopolski: 
Prawnicy dla pacjentów i lekarzy"W poniedziałek w Poznaniu odbył się Czwarty Kongres Prawników Wielkopolski pod hasłem „Prawnicy dla pacjentów i lekarzy”. W ramach współpracy z ELSA Poland miałam przyjemność uczestniczyć w tym prestiżowym wydarzeniu. W poniższym wpisie przeczytacie o celach kongresu oraz jego znaczeniu zarówno dla prawa jak i medycyny. A wszystkich studentów zainteresowanych prawem medycznym zachęcam do lektury drugiej części artykułu, w której wspomnę o flagowym projekcie ELSA Poland - programie "Prawo i Medycyna".Czwarty Kongres Prawników Wielkopolski zorganizował Sąd Apelacyjny w Poznaniu oraz Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Podczas kongresu przewodniczący poszczególnych zespołów i podzespołów merytorycznych referowali wyniki podjętych działań. Przeprowadzono m.in. analizę przepisów z różnych dziedzin prawa pod kątem pacjentów, zawodu lekarza czy ochrony zdrowia. Efektem tych działań było wiele postulatów opowiadających się za zmianą przepisów, tak by uwzględniały one dobro zarówno pacjentów jak i lekarzy. 

Wskazane zespoły i podzespoły zajmowały się m.in. prawami pacjenta, innowacyjnymi sposobami dochodzenia roszczeń, ochroną praw lekarzy, dokumentacją lekarską czy rolą biegłych sądowych z dziedziny medycyny. Warto wspomnieć słowa sędziego Krzysztofa Józefowicza, który stwierdził, iż zarówno prawo jak i medycyna są niezwykle istotnymi dziedzinami życia społecznego Polski, dlatego też przedstawiciele zawodów prawniczych i medycznych powinni ze sobą współpracować dla dobra lekarzy, pacjentów oraz prawników reprezentujących interesy każdej z tych grup.


Historia Programu zaczyna się w Poznaniu, gdy w 1996 roku z pomysłem podjęcia współpracy pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza a Akademią Medyczną im. Karola Marcinkowskiego wystąpił ówczesny student V roku medycyny - Rafał Kocyłowski IFMSA Poland, Prezes STN oraz Prezes ESLA Poland - Paweł Wiliński. Od tego momentu pod hasłem „Prawo i Medycyna" rozpoczęto realizację przez oba Stowarzyszenia wielu merytorycznych projektów m.in. seminariów, konferencji, prawniczych akademii filmowych czy symulacji rozpraw sądowych. 


ELSA Poland i IFMSA Poland postawiły sobie za cel odkrywanie przed studentami prawa meandrów świata medycznego, zaś przed studentami medycyny tajników prawa. Istotnym założeniem projektu było i jest zbliżanie środowiska medycznego i prawniczego oraz pogłębianie dialogu pomiędzy nimi.


Prawo medyczne, dla osób zaangażowanych w realizację kolejnych projektów w ramach programu, jest synonimem odpowiedzialności i ochroną najważniejszych wartości, jakimi są życie i zdrowie. Dlatego też program stanowi świetną okazję do kształtowania dobrych postaw społecznych m.in. współpraca z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.


Jeśli interesujecie się prawem medycznym i chcielibyście zaangażować się w powyższy projekt to zachęcam Was serdecznie do kontaktu z Dyrektorem ds. Programu Prawo i Medycyna - Julią Jewgraf. Natomiast wszystkich zainteresowanych podsumowaniami działań zespołów i podzespołów działających w ramach Czwartego Kongresu Prawników Wielkopolski odsyłam na stronę internetową Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdzie w najbliższym czasie powinny zostać udostępnione wszelkie materiały pokongresowe.


4 komentarze:

  1. Takie wydarzenia jak najbardziej są potrzebne. Prawnicy mogą wymieniać się doświadczeniami, opowiadać o ciekawych sprawach. Na pewno każdy na tym zyska

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że są takie wydarzenia - rozwój zawsze na plus.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pozdrawiamy prawników z Wielkopolski :-)

    OdpowiedzUsuń