niedziela, 13 sierpnia 2017Kilka tygodni temu miałam przyjemność udzielić wywiadu dla bloga prawniczego - Kruczek.pl, na którym można znaleźć artykuły dotyczące różnych dziedzin prawa oraz wpisy publicystyczne, a wszelkie prawnicze zawiłości wyjaśnione są prostym i przystępnym językiem. Mój wywiad rozpoczął serię pt. "Wywiad z prawnikiem", w ramach której autorzy bloga rozmawiają z autorami innych blogów prawniczych i najbardziej wyróżniającymi się osobami, które zajmują się prawem. W ramach przypomnienia udostępniam w poniższym wpisie kilka istotnych fragmentów wywiadu i zachęcam serdecznie do zajrzenia na bloga prawniczego - Kruczek.pl. 

K: Pani blog odróżnia się od wielu innych blogów prawniczych. Jaka idea przyświeca „Inspiracji dla prawnika”?
K.M.: Mój blog jest wyjątkowy, ponieważ pokazuje prawo z perspektywy studenta. Większość blogów prowadzonych jest przez profesjonalnych prawników lub dany dział kancelarii prawnych. Po za tym grupą docelową bloga są zarówno licealiści planujący studia na wydziałach prawa i administracji jak również studenci, aplikanci czy młodzi prawnicy zaczynający karierę w zawodzie. Misją bloga jest udowodnienie, że można studiować prawo z pasją, wyróżnić się na tle innych studentów i mądrze wykorzystać pięć lat studiów. Chciałabym zachęcić studentów, aby w pierwszej kolejności stawiali na rozwój osobisty, każdą wolną chwilę poświęcali na zdobywanie wiedzy i doświadczenia czy inwestowali w naukę języków obcych. Wiedza to w zawodzie prawnika podstawa działalności.
Moim celem jest również motywowanie czytelników, aby postanowili, że nie zrezygnują póki nie osiągną obranego celu, nawet gdy napotkają po drodze wiele trudności. Aby podążali za marzeniami, raz osiągając sukces, innym razem ponosząc porażkę, ale traktując wszystko jak bezcenne doświadczenie. Okres studiów to czas wyjątkowy – warto wykorzystać go najlepiej jak potrafimy.
K: Rynek prawniczy jest obecnie bardzo nasycony. Czy Pani zdaniem student prawa może podjąć jakiekolwiek działania, aby wyróżnić się na rynku już na etapie studiów?
K.M.: Zdecydowanie tak! Studenci prawa nie mogą pozwolić, aby brak wystarczającej praktyki wstrzymywał ich przed działaniem. Już na etapie studiów powinni uczyć się i zdobywać doświadczenie, aby z czasem stać się wzorem do naśladowania. Doświadczenie można zdobywać w kołach naukowych, stowarzyszeniach, samorządzie studenckim czy na praktykach zawodowych. W każdym z tych miejsc mamy do czynienia z innymi ludźmi, działającymi w branży, którzy mogą dostrzec nasz zapał do pracy, umiejętności i chęć rozwoju. Zachęcam również studentów, aby zakładali blogi – pokazując tym samym, że już teraz są specjalistami np. w prawie autorskim.
Polecam także mój artykuł „Zwycięzcy się nie tłumaczą, czyli być jak Harvey Specter„ oraz „Kodeks młodego prawnika” dostępny na stronie Marketing dla prawników, który może zainspirować studentów prawa do działania i podjęcia nowych wyzwań.

K: Jakimi cechami, Pani zdaniem, powinien odznaczać się idealny prawnik?
K.M.: Według mnie prawnik powinien odznaczać się szerokimi horyzontami intelektualnymi, wysoką kulturą osobistą oraz brakiem oportunizmu w myśleniu. Bez względu na to czy wykonuje zawód adwokata, radcy prawnego czy notariusza powinien szukać niekonwencjonalnych rozwiązań, nie poddawać się zawczasu i nie tracić motywacji mimo wielu przeciwności. Jeśli miałabym wskazać konkretne cechy idealnego prawnika to wybrałabym odpowiedzialność, determinację, gotowość do ciężkiej pracy, życzliwość wobec ludzi, zorientowanie na cel, dobrą organizację i dyscyplinę pracy, pasję do wykonywanej pracy, zwracanie uwagi na detale, uczciwość, poczucie etyki zawodowej, sprawną  komunikację oraz umiejętność kształtowania wizerunku.
Idealny prawnik swoim działaniem budzi zaufanie do prawa i utwierdza innych w przekonaniu, że prawo to wartość.

K: Czy Pani zdaniem zawód prawnika nadal jest zawodem prestiżowym?
K.M.: Według mnie zawód prawnika jest zawodem prestiżowym, aczkolwiek prestiż ten nie powinien być budowany na bazie bogato urządzonej nowoczesnej kancelarii zlokalizowanej w centrum miasta, szafy pełnej formalnych strojów, drogich dodatków i samochodu równego sześciocyfrowej sumie. Zawód prawnika tak długo będzie uznawany za zawód prestiżowy jak długo samo środowisko przestrzegać będzie wartości i zasad wpisanych w praktykę zawodu zaufania publicznego.
W moim przekonaniu niezbędnym jest posiadanie warsztatu pracy, wzbudzanie zaufania i podejmowania działań, które odzwierciedlać będą profesjonalizm. Aktualnie potrzebni są prawnicy kompetentni, odważni, gotowi do ponoszenia odpowiedzialności za swoje decyzje i nie bojący się posiadania własnego zdania oraz podążania za wartościami i chronienia ich w czasach kryzysu. Temida – symbol prawa – ma opaskę na oczach, ale prawnik – profesjonalista, nie może przymykać oczu na pewne sytuacje i ulegać presji, jaka może być wywierana na nim przez  tzw. otoczenie.
Prawnik jest zawodem zaufania publicznego, co ugruntowano m.in. w art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zawód ten określany jest jako świadczenie pewnej pomocy innym osobom, z reguły w sytuacjach zagrożenia dla ich dóbr. W związku z tym, zachęcam z całego serca wszystkich prawników in spe i wszystkich działających już w zawodzie adwokata czy radcy prawnego, aby swoją postawą oraz działalnością zawodową budzili zaufanie do prawa. A zdobycie i utrzymanie tego zaufania jest wartością świadczącą o prestiżu zawodu prawnika.

2 komentarze:

  1. Jak dla mnie nie ma kogoś takiego jak idealny prawnik, bo jest to jednak zawód opierający się w dużej mierze na zdolnościach miękkich, a w nich nie da się zdobyć perfekcji. Można i nawet znam kilka takich osób, być bardzo dobrym prawnikiem prowadzącym np. sprawy rozwodowe, sprawy alimentacyjne itd.

    OdpowiedzUsuń
  2. nie tak łatwo być prawnikiem

    OdpowiedzUsuń