sobota, 30 grudnia 2017

"Turniej Konstytucyjny"


Turniej Konstytucyjny jest pierwszym tego typu projektem organizowanym przez Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego „Pro Publico Bono” działającym przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt wyróżnia innowacyjność, atrakcyjność oraz nowatorskie podejście. Organizatorzy, dostrzegając kluczowe znaczenie prawa konstytucyjnego w funkcjonowaniu państwa, a także rażącą nieznajomość prawa przez pokolenie Z, postanowili przeprowadzić dla uczniów szkół średnich konkurs, którego motywem przewodnim jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. 
Finał Turnieju Konstytucyjnego odbędzie się już 16 stycznia 2018 roku. 

Turniej Konstytucyjny jest debiutanckim konkursem, którego adresatami są uczniowie szkół średnich województwa wielkopolskiego. Tematem przewodnim, zgodnie z tytułem, jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. Na poziomie eliminacji uczestnicy zobowiązani byli do opanowania tzw. bloku podstawowego, czyli materii obowiązującej ustawy zasadniczej. Finał, który odbędzie się już 16 stycznia 2018 roku, implikuje szerszy zasób wymaganej wiedzy z zakresu nauk prawnych – oprócz znajomości zasad Konstytucji RP uczestnicy winni posiadać wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa konstytucyjnego i jego praktyki po 1989 roku. 

W trakcie konkursu, uczestnicy muszą nie tylko wykazać się znajomością treści ustawy zasadniczej, lecz również przewidywać działania drużyny przeciwnej. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości prawnej wśród młodego pokolenia, stworzeniu przestrzeni do dyskusji oraz debat o ustroju państwa. Podstawą inicjatywy jest szerzenie poznania materii prawa w sposób niekonwencjonalny - ujęcie najważniejszego aktu normatywnego jako przedmiot żywego zainteresowania wśród pokolenia Z.

Warto wspomnieć, iż powodem inicjacji "Turnieju Konstytucyjnego" jest zauważona na podstawie obserwacji, przeprowadzonych ankiet oraz potwierdzona licznymi badaniami, publikacjami i artykułami - rażąco niska świadomość prawna młodego pokolenia przeradzająca się w błędne interpretacje praw i obowiązków, a nawet obawy przed prostymi czynnościami administracyjnymi, jakim jest chociażby aplikacja na uczelnię wyższą.
Ponadto, z przyjemnością informuję, iż projekt naukowo-społeczny "Turniej Konstytucyjny" został zakwalifikowany do etapu finałowego Programu Ideas Loading, organizowanego przez KPMG. W ramach programu przyznawana jest nagroda główna w wysokości 10 000 zł oraz nagroda publiczności. Obecnie trwa tzw. głosowanie publiczności, w którym zostanie wyłoniony laureat nagrody specjalnej. O zwycięstwie w tej części konkursu decyduje ilość reakcji pod postem promującym dany projekt. Dlatego też serdecznie zachęcam Was do wspierania powyższej inicjatywy na stronie KPMG na portalu Facebook. 

Więcej informacji na temat projektu "Turniej Konstytucyjny" znajdziecie na stronie wydarzenia na portalu Facebook oraz na oficjalnej stronie Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego UAM "Pro Publico Bono" (http://ppb.amu.edu.pl/2017/11/05/turniej-konstytucyjny/). Zachęcam również serdecznie do obejrzenia fotorelacji z tzw. eliminacji w ramach Wielkiej Bitwy Młodych Konstytucjonalistów. 


Blog "In§piracja dla Prawnika"
objął 
"Turniej Konstytucyjny"
patronatem medialnym.

3 komentarze:

 1. Świetny pomysł, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zagadnienia związane z Konstytucją wywołują tyle emocji. Na wrocławskim Wydziale Prawa organizowany (a przynajmniej był organizowany za moich studenckich czasów) jest co roku konkurs z zakresu prawa konstytucyjnego, przy czym uczestnikami mogą być jedynie studenci WPAiE. Zdecydowanie szerzenie wiedzy z tego zakresu w szkołach średnich jest społecznie pożądaną inicjatywą :)
  Pozdrawiam serdecznie,
  AN

  OdpowiedzUsuń
 2. Obawiam sie że tego typu konkurs byłby odpowiedniejszy dla młodzieży w wieku studenckim niż licealnym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna inicjatywa :) i uważam, że konkurs jest odpowiedni dla licealistów, wielu z nich ma już na tym etapie ogromną wiedzę prawniczą, tak było u mnie w liceum :)

  OdpowiedzUsuń