poniedziałek, 29 października 2018W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami narzędziem, które sama testuje od ponad dwóch tygodni i już na tym etapie mogę Wam z przyjemnością polecić. Na pewno nieraz  ubolewaliście nad tym, że papierowe wydania kodeksów czy ustaw bardzo szybko przestają być aktualne. Wiem też z autopsji, że śledzenie wszystkich zmian w prawie potrafi niejednokrotnie spędzać sen z powiek. Wobec czego dla Was świetne rozwiązanie - aplikację "Nowelizator", która z pewnością pomoże Wam zachować spokój i być na bieżąco z nieustannie zmieniającymi się przepisami. 
Po bezpłatnym założeniu konta możecie stworzyć wirtualną bibliotekę, do której dodajecie posiadane przez siebie papierowe wydania kodeksów i ustaw. Aktualnie aplikacja obsługuje 18 najpopularniejszych aktów prawnych, m.in. kodeks cywilny, rodzinny i opiekuńczy, postępowania cywilnego, pracy, postępowania administracyjnego, spółek handlowych, czy zamówień publicznych. "Nowelizator" poinformuje Was o dostępnych nowelizacjach papierowego wydania, a po rozpoczęciu subskrypcji, umożliwia wygenerowanie i pobranie listy przepisów, które weszły w życie w wybranym zakresie dat.

Dzięki funkcji zapamiętywania, aplikacja podpowiada, kiedy kodeksy i ustawy będą wymagały kolejnej aktualizacji. Nowelizacje generowane są w wygodnym formacie pdf, dzięki czemu można z nich korzystać na różnych urządzeniach. Ogranicza to ilość wyrzucanego papieru - książkowe wydania kodeksów i ustaw dłużej zachowują aktualność, a wydruki obejmują tylko zmieniane przepisy. 

Ponadto "Nowelizatorowi" towarzyszy blog o najważniejszych zmianach w prawie, oferujący posty napisane w krótkiej i przyjaznej formie. Dzięki temu, każdy może w łatwy sposób zapoznać się z nowymi przepisami, bez konieczności żmudnego wertowania Dziennika Ustaw. 


Pomysłodawczynią "Nowelizatora" jest Paulina Piątek - aplikantka radcowska przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie. Odpowiada za treść merytoryczną i social media projektu. Autorka postów na blogu, a prywatnie mól książkowy, kochający wczesne poranki i rzemieślnicze lody. 

„Nowelizator powstał z praktycznej potrzeby prostego i szybkiego aktualizowania papierowych zbiorów ustaw na konkretną datę. Jako studentka, a później aplikantka, przez lata wydałam bardzo dużo pieniędzy na kolejne wydania kodeksów tylko dlatego, że stare szybko się dezaktualizowały. Zawsze było mi szkoda wyrzucać całe wydanie (pełne osobistych podkreśleń i zapisków) tylko dlatego, że część przepisów została znowelizowana. Jednocześnie, każde kolejne kolokwium czy egzamin wymagały ode mnie znajomości aktualnego stanu prawnego, a mając świadomość dynamiczności zmian, miałam obawy co do aktualności mojej biblioteczki. Nowelizator jest rozwiązaniem tego problemu i mam nadzieję, że skorzysta z niego wielu studentów, aplikantów i praktykujących prawników.” 


Autorem grafiki i kodu "Nowelizatora" jest Wojciech Gabryś - programista i projektant stron oraz interfejsów aplikacji. Odpowiedzialny za wygląd i funkcjonowanie aplikacji, a prywatnie miłośnik naleśników i nocnego kodowania. 

„Prototyp aplikacji powstawał w oparciu o frameworki Symfony i React. Początek procesu tworzenia docelowej wersji Nowelizatora stał się pretekstem do zapoznania się Laravelem, który szybko zdobył moje serce i niemal całkowicie zastąpił Symfony w codziennej pracy. Największym z technicznym wyzwań była analiza dokumentów legislacyjnych, automatyzacja ekstrakcji informacji i ich systematyzacja w bazie danych (co wymagało odświeżenia znajomości wyrażeń regularnych i wyniesienia ich na zdecydowanie wyższy poziom).”


Zachęcam Was do wypróbowania aplikacji "Nowelizator" i podzielenia się wrażeniami 
w komentarzu pod tym postem. Więcej informacji na temat "Nowelizatora" znajdziecie 
na social mediach aplikacji: Facebook , Instagram Twitter

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz