poniedziałek, 18 marca 2019W imieniu Iustitia Oddział Wielkopolski działającego we współpracy z Łańcuchem Światła Poznań mam przyjemność zaprosić Was serdecznie do udziału w piątym spotkaniu z cyklu spotkań "Prawo warte Poznania", którego celem jest edukacja, podnoszenie świadomości prawnej obywateli, a także merytoryczna dyskusja na temat bieżących kwestii związanych z prawem. W ramach piątego spotkania gościć będziemy dziennikarkę “Polityki”, wcześniej publicystkę “Gazety Wyborczej”, autorkę książki “Sędziowie mówią. Zamach PIS na wymiar sprawiedliwości” - panią Ewę Siedlecką. 
Spotkanie stanowić będzie idealną okazję do podjęcia merytorycznej dyskusji na temat zmian w polskim sądownictwie. Podczas rozmowy zastanowimy się, czy “dobra zmiana” zapewniła zwykłym obywatelom sprawiedliwość. Porozmawiamy o tym, jaki stosunek do reform przeprowadzanych przez partię Prawo i Sprawiedliwość mają zwykli obywatele Polski. Będziemy również dyskutować o powodach, które sprawiły, że tysiące Polaków brało udział w licznych demonstracjach w obronie niezawisłości sądów. Podczas spotkania publicystka Ewa Siedlecka opowie także o tym jak po kolei przeprowadzane były “reformy” oraz jakie są ich konsekwencje. Ponadto będziemy dyskutowali o fundamentach demokratycznego państwa prawa.


Ewa Siedlecka jest dziennikarką “Polityki”. Przez 28 lat publikowała na łamach “Gazety Wyborczej”. W październiku 2018 roku wydała książkę “Sędziowie mówią. Zamach PiS na wymiar sprawiedliwości”, dzięki której pani Ewa Siedlecka zdobyła uznanie zarówno w Polsce jak i za granicą. Za swoją pracę została uhonorowana licznymi nagrodami. Otrzymała m.in. Nagrodę Press Freedom Award 2016, Pióro Nadziei Amnesty International, Nagrodę im. Dariusza Fikusa oraz Międzynarodową Nagrodę Tolerancji. 


Pani Ewa Siedlecka o swojej książce opowiada, że "jest to publikacja zawierająca wywiady z sędziami którzy walczą o zachowanie niezależnego sądownictwa, i moje refleksje o sądownictwie po 1989r., m.in. próbuję zrozumieć, dlaczego PiS'owi tak łatwo udało się przekonać część ludzi, że kontrolowane politycznie sądy będą sprawiedliwsze, niż sądy niezależne. W książce jest też lista "sędziów niepokornych", dzielnych ludzi, którym chciałam w ten sposób oddać szacunek. Lista, oczywiście niepełna, bo coraz więcej sędziów stawia opór dominacji władzy politycznej nad sądami. Dzięki - najpierw garstce - odważnych ludzi można powiedzieć, że standardem, z którym mierzy się dziś każdy sędzia stała się przyzwoitość i odwaga.”

Piąte spotkanie z cyklu "Prawo warte Poznania" odbędzie się już 22 marca 2019 roku o godz. 19.00 w Fundacji Malta (I piętro). W trakcie spotkania uczestnicy wydarzenia będą mieli również możliwość zadawania pytań. 


Blog "In§piracja dla Prawnika" objął cykl spotkań 
"Prawo warte Poznania" patronatem medialnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz