piątek, 6 grudnia 2019

"III Kongres Praw Obywatelskich"


Kongres Praw Obywatelskich to unikatowe w skali kraju wydarzenie, którego siłą jest obywatelskość. To zderzenie poglądów i myśli, ale także różnych funkcji społecznych, które każdy z nas pełni. Jego uczestnicy wychodzą poza relacje państwo–obywatel, wspólnie diagnozują sytuację, przedstawiają różne perspektywy i wypracowują rozwiązania. Kongres obędzie się po raz trzeci w dniach 13–14 grudnia 2019 roku w Warszawie. Rejestracja na panele już trwa na stronie internetowej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.


Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar zdecydował, że kolejny, ostatni już w jego kadencji, III Kongres Praw Obywatelskich będzie podzielony na tematyczne segmenty - dla obywateli, aktywistów, młodzieży oraz jeden profesjonalny, przeznaczony dla prawników – praktyków i teoretyków prawa. Organizatorzy stawiają na współpracę, mając nadzieję, że uda się przedstawić również to, co zostało wypracowane wspólnie podczas dwóch poprzednich Kongresów.

"Prawa człowieka to nie tylko Konstytucja i wielkie prawnicze debaty. To, jak respektowane są nasze prawa, rozstrzyga się codziennie."

Wzorem ubiegłych lat głównym miejscem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - przestrzeń, w której słowo dialog nabiera szczególnej mocy. Natomiast proponowaną w tym roku przez Organizatorów nowością jest zaproszenie uczestników Kongresu do wzięcia czynnego udziału również w dodatkowych aktywnościach, które będą miały miejsce w przestrzeniach skłaniających do swobodnej rozmowy i wymiany doświadczeń. Będą to okazje do spotkania z aktywistami, wspólne oglądanie filmów, warsztaty.


Organizatorzy zapewniają również, że budynek jest dostępny architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami. Rekomendowany jest jednak wcześniejszy kontakt pod adresem kongres@brpo.gov.pl, celem przekazania szczegółowych informacji. Ponadto panele w audytorium będą tłumaczone na Polski Język Migowy. W razie zgłoszeń możliwe będzie się zapewnienia tłumaczenia innych spotkań Kongresu (osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenia pod adresem kongres@brpo.gov.pl, celem bezpośredniego poinformowania, czy Organizatorzy są w stanie zrealizować postulat). Panele będą również tłumaczone na język angielski.

W trakcie samego Kongresu każdy Uczestnik zobowiązany jest do zachowania zasad kultury, przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz stosowania się do poleceń Organizatora oraz przedstawicieli Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Każdy uczestnik przed wejściem musi odebrać identyfikator. Posiadanie identyfikatora upoważnia do wstępu na wydarzenia związane z Kongresem odbywające się w Muzeum POLIN.

Zachęcam Was serdecznie do udział w III Kongresie Praw Obywatelskich!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz