sobota, 23 maja 2020

"Dzień Wymiaru Sprawiedliwości"


W dniu 23 maja 2020 roku w Polsce oraz w całej Europie po raz kolejny obchodzimy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Święto, które upamiętnia rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych przez sycylijską mafię. Symbolem tego święta są fioletowe wstążki. W tym roku Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" we współpracy z Fundacją Edukacji Prawnej "Iustitia", z uwagi na stan epidemii, zorganizowało  Dzień Wymiaru Sprawiedliwości online, w ramach którego odbędzie się cykl lekcji z WOS. Zajęcia poprowadzą: sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel, sędzia Paweł Juszczyszyn oraz dziennikarz Sławomir Matczak. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości przypada 23 maja, ale  lekcje online odbędą się w dopiero poniedziałek 25 maja od godz. 9:00, aby udział w lekcji mógł stanowić element edukacji zdalnej.Program cyklu lekcji z WOS online:

Tematem zajęć jest przedstawienie podstawowych zasad prawa obowiązującego w Polsce. Kolejnym zagadnieniem są źródła prawa z uwzględnieniem szczególnej mocy Konstytucji. Formuła zajęć umożliwia uczestnikom po wykładzie zadawanie pytań i bezpośredni kontakt z prowadzącym. 
W czasach wielkiej niepewności, warto przypomnieć, że są rzeczy pewne. W prawie i w ustroju Rzeczypospolitej, mamy taki pewniak - taką ostoją jest Konstytucja. To nie odległy akt, „sprawy Warszawy” ani polityka. To nasze wspólne zasady, reguły gry. Prawo jest dla ludzi. Konstytucja jest dla ludzi. Chciałbym, żeby każdy Polak, każdy uczeń, rodzic, każdy obywatel to czuł. Prawo jest po to, by zapewnić obywatelskie bezpieczeństwo, naszą wolność. A z wolnością jest jak powietrzem – myślimy o nich dopiero gdy zaczyna ich brakować. W czasach, gdy wolność jest w Polsce ograniczana, tym bardziej warto rozmawiać o pryncypiach. Nasze, prawników, miejsce jest zawsze wśród ludzi – a możliwość rozmawiania o prawie z młodymi to wielka radość, przywilej i lekcja dla nas samych” – sędzia Paweł Juszczyszyn. 

Tematem zajęć jest przedstawienie struktury władzy sądowniczej w Polsce z uwzględnieniem szczególnej pozycji Sądu Najwyższego i zagadnień związanych z wyborem Pierwszego Prezesa tej instytucji. Ponadto prowadzący przedstawi mechanizm działania trójpodziału władzy oraz wyjaśni dlaczego sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz. 

Chcę opowiedzieć o tym, jak radzić sobie w sieci internetowej z agresją i odrzuceniem.  Znam przypadki odrzucenia przez internetowe społeczności młodych ludzi którzy nie radzą sobie z tym. Prowadzę wykłady on line i widzę, że wielu studentów nie radzi sobie z izolacją i hejtem.  Odreagowują agresją.  Społeczeństwo on-line nie radzi sobie z samotnością.  O tym chciałbym opowiedzieć.” – wskazuje redaktor Sławomir Matczak.

Aby wziąć udział w interaktywnych zajęciach, uczniowie i nauczyciele mogą rejestrować się do specjalnej aplikacji webinarowej, która umożliwi zadawanie pytań w czasie zajęć – rejestracji należy dokonać kontaktując się z Iustitią na profilu na portalu Facebook: 
facebook.com/sedziowie lub wysyłając maila na adres: fundacja@iustitia.pl

Ponadto l
ekcje będą transmitowane na Facebooku, zatem będą one dostępne w tej formie dla wszystkich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz