piątek, 24 września 2021

"Zainteresowanie prawem rodzinnym, w szczególności tematyką relacji rodziców z dziećmi, zdeterminowało, że widziałam siebie właśnie na sali sądowej." - rozmowa o byciu mecena§em swojej kariery z adw. Zuzanną Lewandowską


Dzisiejszy wpis rozpoczyna nową serię na blogu - wywiady z przedstawicielami zawodów prawniczych, w ramach których rozmawiamy o początkach ich kariery, codziennych problemach w zawodzie, motywacji do podejmowania nowych wyzwań i poradach dla kolejnych prawników z misją. W pierwszym wywiadzie z serii mam ogromną przyjemność rozmawiać z adwokat Zuzanną Lewandowską. Rozmawiamy o studiach, relacji na linii patron-aplikant, odwadze do założenia własnej kancelarii, zmianach w prawie rodzinnym, marketingu prawniczym oraz o poradach dla studentów, aplikantów i osób, które dopiero co zdały egzamin zawodowy. Miłej lektury!




Kinga Mierzyńska: Na samym początku opowiedz, dlaczego zdecydowałaś się studiować prawo. Czy z perspektywy czasu jesteś zadowolona z podjętej decyzji?

Zuzanna Lewandowska: Pomysł studiowania prawa nie zrodził się od razu. Wszystko zaczęło się od mojej mamy, która pracowała jako wychowawczyni w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Jest to interwencyjna piecza zastępcza. Dzieci trafiają tam z różnych przyczyn, ale skutek jest jeden – ograniczenie władzy rodzicielskiej. Mama zawsze była jedną z tych osób, które wykonują swój zawód z ogromną pasją. Dziewczęta umieszczone w placówce traktowała jak swoje własne, a pracę przynosiła do domu. W ten sposób zaczęłam interesować się pojęciami takimi jak władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem czy piecza zastępcza.

Niemniej nie czułam, że pedagogika to jest wybór dla mnie. Szukałam więc dalej, aż ostatecznie trafiłam na studia prawnicze. Zaczęłam czytać o dostępnych możliwościach. Pod tym kątem wybrałam także profil klasy licealnej.

Humorystycznie dodam, że w czasach, gdy myślałam już o wyborze liceum i uczelni, emitowany był w telewizji serial „Magda M.”, który zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie! Pomyślałam sobie, że bardzo chciałabym w przyszłości wykonywać pasjonujący zawód adwokata, a jednocześnie pomagać potrzebującym w fundacji. Tę drugą wizję mam nadzieję, że wkrótce również uda mi się spełnić.

Z perspektywy czasu wiem, że studia prawnicze to był dobry wybór. Mimo, że nie jest to łatwy zawód, czuję się w nim bardzo spełniona. Daje mi on poczucie samorealizacji i motywację do działania.


K.M.: Kiedy według Ciebie jest najlepszy moment na wybór aplikacji, a tym samym kontynuowanie kształcenia już pod kątem uprawiania konkretnego zawodu?

Z.L.: Według mnie o wyborze aplikacji, tak w pełni świadomie, powinno się zacząć myśleć, rozpoczynając czwarty rok studiów. Ostatnie dwa lata na uczelni to w głównej mierze przygotowywanie pracy magisterskiej. Czas trochę zwalnia, nie mija już od egzaminu do egzaminu, a dzięki temu można skupić się na tym co dalej. Wtedy też większość studentów wie już, w czym czuje się lepiej a w czym gorzej, co zdecydowanie ułatwia podjęcie ważnych decyzji.


K.M: Dlaczego zdecydowałaś się akurat na aplikację adwokacką? Czy z perspektywy czasu, po zakończeniu aplikacji i zdaniu egzaminu zawodowego, jesteś zadowolona ze swojego wyboru?

Z.L.: Zainteresowanie prawem rodzinnym, w szczególności tematyką relacji rodziców z dziećmi, zdeterminowało, że widziałam siebie właśnie na sali sądowej. W grę wchodziły więc tylko aplikacja adwokacka i radcowska. Adwokaci mają znacznie dłuższą historię związaną z postępowaniem procesowym. Wydaje mi się, że to właśnie dlatego myśląc o swojej przyszłości, widziałam siebie w zielonym żabocie.

Obecnie trudno jest wskazać, czy jest się bardziej zadowolonym ze statusu adwokata, czy radcy prawnego, ponieważ ich kompetencje przed sądami są zrównane. Istotnym problemem wydaje się brak możliwości zatrudnienia adwokata na podstawie umowy o pracę w sytuacji, gdy radcowie nie mają takiego zakazu. Pociąga to za sobą wiele konsekwencji życiowych. Niemniej, nie żałuję swojego wyboru. Brak możliwości pozostawania w stosunku pracy zmotywował mnie do realizacji jednego z moich marzeń, czyli własnej kancelarii prawnej, którą wkrótce otwieram. Zapewne, gdyby nie przymus założenia działalności gospodarczej, nigdy nie odważyłabym się na własny biznes.




K.M: Ciekawi mnie aspekt współpracy na linii aplikant – patron. Jak doskonale wiemy, świeżo upieczony aplikant zostaje przydzielony do konkretnego patrona lub może zadecydować sam o jego wyborze. A jak wyglądało to w Twoim przypadku?

Z.L.: Miałam to szczęście, że w chwili rozpoczęcia aplikacji adwokackiej pracowałam już w kancelarii prawnej. Rozpoczęłam tam praktyki jeszcze na studiach i dosyć szybko, bo jeszcze przed ich ukończeniem, zaproponowano mi stałą współpracę. Naturalne więc było to, że patronem został mój team leader. Z perspektywy czasu wiem, że to właśnie on w dużej mierze ukształtował mnie takim adwokatem, jakim jestem dziś.

Najwięcej wyciągnęłam z naszych, często emocjonujących, dyskusji dotyczących taktyki procesowej. Mieliśmy taki system, że wszystko przygotowywałam sama, łącznie z obraniem właściwej drogi działania. Później rozmawialiśmy na ten temat i sprawdzaliśmy to, co opracowałam. Następnie patron czerwonym długopisem nanosił poprawki i uwagi. Jestem wzrokowcem, więc super się to u mnie sprawdziło.


K.M. Niedawno zdałaś egzamin adwokacki i zostałaś prawdziwą Panią Mecenas, czego jeszcze Ci serdecznie gratuluję. Jak chciałabyś kształtować swoją dalszą drogę zawodową? Czy masz już konkretny pomysł na swoją działalność?

Z.L.: Dziękuję! Jak już wspomniałam, moim marzeniem jest pracować na własny rachunek. Zawsze miałam silny charakter, własną wizję i potrafiłam zawzięcie walczyć o swoje przekonania. W pewnym momencie mojej kariery zawodowej poczułam, że poszukuję czegoś innego, niż dotychczas.

Nigdy nie jest to łatwa decyzja, ponieważ wymaga dużego poświęcenia, przede wszystkim finansowego. Podejrzewam, że gdybym nie została mamą, to jeszcze długo bym się na to nie zdecydowała. Macierzyństwo, choroba i strata bliskich osób oraz udar mojej mamy dobitnie pokazały mi, że życie jest za krótkie na strach i odkładanie czegoś w czasie.

Postanowiłam więc, że otwieram własną kancelarię. Choć dumnie to brzmi, póki co będzie to działalność jednoosobowa. Mam już swoje logo i pracuję nad stroną internetową. Planuję rozpocząć praktykę w listopadzie!


K.M. Czy uwzględniasz możliwości, jakie stwarzają social media przy budowaniu swojej marki profesjonalnego prawnika? Czy Twoim zdaniem warto zainwestować czas oraz oszczędności w zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu marketingu prawniczego?

Z.L.: Social media i sama obecność w sieci dają w dzisiejszych czasach ogromne możliwości. Adwokaci objęci są zakazem reklamy. Nie mamy możliwości dotarcia do klienta w taki sposób, a przecież on musi nas jakoś znaleźć. Gdzie rozpocznie poszukiwania? No właśnie. Nie wyobrażam sobie rozpoczęcia działalności bez wykreowania swojego wizerunku w sieci i mediach społecznościowych.

Z tego powodu aktywnie rozwijam swój profil na Instagramie. Obserwuje mnie już ponad 13 tys. osób. Prowadzę też fanpage mojego bloga na Facebooku i LinkedIn. Byłam zdziwiona, ilu potencjalnych klientów znajduje mnie właśnie poprzez stronę i media społecznościowe! Jest to pewnego rodzaju marketing, w który z całą pewnością warto inwestować.


K.M. Jesteśmy obecnie obserwatorami ciągłych zmian w wielu dziedzinach prawa. Sama wspominałaś kilkukrotnie na swoich social mediach, że chciałabyś realizować się w dziedzinie prawa rodzinnego. Jakich zatem zmian dokonałabyś w prawie rodzinnym? Czy dostrzegasz aspekt dotyczący np. pieczy zastępczej, alimentacji lub ochrony praw dziecka, który według Ciebie wymaga szczegółowego uregulowania lub niezwłocznej nowelizacji?

Z.L.: To, co nasuwa mi się na myśl jako pierwsze, to egzekucja alimentów. Wiele razy pisałam o ściganiu dłużnika alimentacyjnego, w tym także z zagranicy. Teoria to jedno, a praktyka to zupełnie inna sprawa. Kilka lat temu wydawało się, że nowelizacja Kodeksu karnego w tym przedmiocie zmieni obecny stan rzeczy. Niestety, wykonywanie wyroków zasądzających alimenty to wciąż nie lada wyzwanie, a komornicy rozkładają ręce.

Prawda jest taka, że tzw. alimenciarze mają w naszym kraju duże pole do popisu wobec braku szczegółowych regulacji. Ucieczka za granicę też często załatwia sprawę. Mimo współpracy między organami w ramach UE, cała procedura trwa bardzo długo, a podejmowane w sprawie czynności często ograniczają się do sprawdzenia czy dłużnik posiada ubezpieczenie, zasiłek lub jest zarejestrowany jako bezrobotny. Jak wiemy, takie osoby często zatrudniane są nielegalnie a wynagrodzenie wypłacane jest w gotówce.

Brak możliwości egzekucji alimentów to problem na ogromną skalę. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się samotni rodzice, którzy nie spełniają warunków do uzyskania pomocy z Funduszu Alimentacyjnego ze względu maksymalny próg dochodu na osobę w rodzinie.




K.M.: Na co dzień pośród wielu innych działań i inicjatyw prowadzisz również bloga w postaci czasopisma „Prawnik Lewandowska” (PR 20714). Skąd pomysł na taką formę autoprezentacji? Czy dzięki tej aktywności czujesz, że realizujesz pewną misję? Czy jest to raczej potrzeba serca i pasja, dzięki której możesz dzielić się swoją wiedzą i poznawać potencjalnych klientów dla przyszłej kancelarii?

Z.L.: Gdy na pierwszym roku aplikacji adwokackiej zakładałam bloga, nie wybiegałam jeszcze w przyszłość na tyle, by planować założenie własnej kancelarii prawnej. Czułam, że potrzebuję zrobić coś więcej – dla siebie i dla innych. Z jednej strony dawało mi to poczucie samorealizacji, z drugiej dobrze wyglądało w CV i dawało mi więcej możliwości. Na tamtym etapie mojej kariery zawodowej było to dla mnie bardzo ważne, ponieważ chciałam zdobywać doświadczenie w różnych miejscach i gałęziach prawa.

Z czasem, gdy blog zaczął zyskiwać na popularności, został zarejestrowany jako tytuł prasowy, a ja otrzymywałam coraz więcej wiadomości od czytelników i potencjalnych klientów, zrozumiałam, że to jest coś więcej, niż tylko pomysł na spędzanie wolnego czasu. Prowadzenie strony, kontakt z inspirującymi ludźmi, wyjaśnianie zawiłości prawnych osobom, które tego potrzebują – to jest to, co napędza mnie do działania.


K.M. Mając na uwadze swoje doświadczenie, jakich rad udzieliłabyś adeptom prawa, aplikantom adwokackim oraz początkującym adwokatom?

Z.L.: Wybierając ten zawód należy liczyć się z tym, że nie będzie łatwo. Prędzej czy później trzeba będzie zderzyć się z rzeczywistością, zaakceptować ją i nauczyć się z nią żyć. Wystarczy przeczytać kilka postów na grupie dla studentów prawa i aplikantów, aby zobaczyć jak wiele rozgoryczenia jest w młodych ludziach bądź co bądź dopiero wkraczających w ten zawód.

Wydaje mi się, że najważniejsze, to nie dać się zatracić w poczuciu rozczarowania i niesprawiedliwości. Jeżeli czujemy, że to jest to, co chcemy robić w przyszłości, to brnijmy dalej i nie oglądajmy się za siebie. W końcu przyjdzie ten moment, gdy nasze trudy zostaną zrekompensowane. Wykonujmy swój zawód z pasją, ale znajmy swoją wartość. Jeżeli czujemy się źle w miejscu pracy – nie obawiajmy się zmian. Rzeczywistość jest jaka jest, ale my także mamy swój udział w jej tworzeniu.

czwartek, 20 maja 2021

Ogólnopolska Konferencja Naukowa 
"Przemoc w rodzinie w ujęciu interdyscyplinarym"


W imieniu Koła Naukowego Prawa Rodzinnego i Spadkowego działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zapraszam serdecznie do udziału biernego w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: "Przemoc w rodzinie w ujęciu interdyscyplinarnym", która odbędzie się w dniu 20 maja 2021 roku w formie online poprzez transmisję live na stronie wydarzenia na portalu Facebook.


Celem organizatorów konferencji jest przybliżenie zagadnień związanych ze zjawiskiem przemocy, jej negatywnych skutków społecznych, a także problemów stojących przed prawnikami, w związku z obecnymi mechanizmami pomocy osobom doświadczającym zachowań przemocowych ze strony osób najbliższych. Podczas wydarzenia będziemy starać się również odpowiedzieć na pytanie odnośnie do potrzebnych i postulowanych nowych zmian w prawie polskim, jak i międzynarodowym. 

Konferencję otworzy dr hab. Adam Bodnar, prof. SWPS, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji, który wygłosi wystąpienie na temat jurysdykcji krajowej oraz międzynarodowej w zakresie ochrony praw osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

W I panelu eksperckim (prawo karne) w godz. 9:15-10:30 wezmą udział: dr hab. Monika Płatek, prof. ucz., dr Magdalena Grzyb oraz dr Małgorzata Dziewanowska. W II panelu eksperckim (prawo rodzinne i międzynarodowe) w godz. 10:40-12:35 udział wezmą: dr Jakub Pawliczak, dr hab. Jacek Wierciński, prof. ucz., dr hab. Dobrochna Bach-Golecka, prof. ucz., dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US oraz dr Piotr Piskozub.


Blog "In§piracja dla Prawnika" objął OKN 
„Przemoc w rodzinie w ujęciu interdyscyplinarnym" 
patronatem medialnym.

środa, 23 grudnia 2020

„Jak rozwinąć kancelarię na konkurencyjnym rynku”
- recenzja najnowszej książki adwokat Małgorzaty Krzyżowskiej 


W ostatnim czasie ukazała się najnowsza publikacja adwokat Małgorzaty Krzyżowskiej pt. „Jak rozwinąć kancelarię na konkurencyjnym rynku”. Książka stanowi swego rodzaju novum na rynku publikacji prawniczych dotyczących usług prawniczych, zarządzania czy marketingu prawniczego. Jest kompleksową odpowiedzią na rosnące potrzeby właścicieli kancelarii wobec zmieniającego się otoczenia biznesowego, szczególnie w czasie, gdy trwa pandemia, co wyklucza dalekosiężne plany, a wymaga umiejętności sprawnego dostosowywania się do wciąż zmieniających się warunków. W miniony weekend miałam przyjemność zapoznać się z publikacją, a tym samym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami. 


Przede wszystkim należy wskazać, że publikacja nie jest typowym podręcznikiem przepełnionym niepraktycznymi informacji, których ewentualne wdrożenie zajęłoby Wam kilka dobrych lat. Książka „Jak rozwinąć kancelarię na konkurencyjnym rynku” to zdecydowanie praktyczny poradnik, który przeprowadzi Was przez meandry zarządzania kancelarią prawną. W każdym z 5 rozdziałów - tj. jak zbudować kancelarię prawną, jak zarządzać kancelarią, jak rekrutować (współ)pracowników, jak budować relację z klientami oraz jak rozwinąć kancelarię międzynarodową - autorka prezentuje skuteczne porady i narzędzia, które z pewnością okażą się pomocne w codziennym prowadzeniu kancelarii. Myślę, że na publikację uwagę zwrócić powinny w szczególności osoby prowadzące kancelarię butikową oraz osoby, które dopiero co zdały egzamin zawodowy i już od samego początku chciałaby pracować na markę własnej kancelarii. 

W nawiązaniu do poszczególnych rozdziałów warto wskazać, że zakres tematyczny publikacji koncentruje się wokół tych najbardziej kluczowych obszarów funkcjonowania kancelarii prawnej, a mianowicie:

  • zbudowania odpowiedniego modelu kancelarii,

  • efektywnej organizacji codziennej pracy,

  • zarządzania pracownikami,

  • skutecznej rekrutacji pracowników,

  • work-life balance w zawodzie adwokata i radcy prawnego,

  • przygotowania aplikanta do wykonywania zawodu profesjonalnego pełnomocnika,

  • pozyskiwania klientów oraz budowania z nimi długofalowych relacji,

  • planowania rozwoju kancelarii na arenie międzynarodowej,

  • społecznej odpowiedzialności biznesu w kontekście prowadzenia kancelarii prawnej.

Powyższe zestawienie jednoznacznie pokazuje, jak wiele istotnych tematów zostało omówionych w publikacji. Tym bardziej przekonana, że znajdziecie tam rzetelną i kompleksową odpowiedź na najbardziej nurtujące Was pytania. 

Ponadto, z perspektywy praktykującego adepta prawa, mogę domniemywać, że jako początkujący adwokat czy radca prawny chciałabym mieć możliwość przewidzenia pewnych sytuacji czy schematów i przygotowania się tak, aby zmierzyć się z nimi jak profesjonalista. Niestety, często bywa tak, że nawet odbyta aplikacja oraz najlepsza współpraca z patronem mogą nie zapewnić nam przygotowania do wykonywania zawodu adwokata czy radcy w kontekście sprawnego prowadzenia kancelarii jak przedsiębiorstwa, zatrudniania pracowników czy budowania kontaktów, celem stworzenia filii kancelarii za granicą. A to są niezbędne umięjętności nowoczesnego adwokata czy radcy prawnego.

Moim zdaniem publikacja jest rzetelnym kompendium informacji, umożliwiających zarówno zbudowanie, jak i prowadzenie własnej kancelarii prawnej w sposób świadomy i ukierunkowany na sukces na jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków usług. Poradnik pomaga w rozwoju kompetencji, szczególnie w zakresie zarządzania, wpływając na zwiększenie satysfakcji z wykonywanego zawodu. Dlatego też zdobyta po lekturze wiedza w połączeniu z wciąż doskonalonymi kompetencjami stanowić będzie wartość, za którą każdy potencjalny klient będzie chciał zapłacić. 

Warto wspomnieć, że autorka - mając na uwadze fakt, że w dzisiejszych czasach potrzebujemy szybkich, praktycznych i efektywnych form uczenia się - przygotowała publikację, której treść maksymalnie skoncentrowana jest na konkretnych aspektach prowadzenia kancelarii, a także na sprawdzonych rozwiązaniach. Każdy ze wskazanych powyżej rozdziałów posiada podrozdziały ułatwiające orientacje w treści i skupienie na konkretnych poradach. Najważniejsze informacje zostały pogrubione, ułatwiając czytelnikowi nawigację pomiędzy poszczególnymi kwestiami. Ponadto, w kluczowych miejscach zastosowane zostały punktowane listy zagadnień, które pomagają usystematyzować wiedzę i umożliwiają łatwiejsze zapoznanie się z przedstawioną problematyką. Do wielu porad dołączony został przykład umożliwiający zrozumienie danego algorytmu działania. Ogromną wartością książki jest to, że autorka omawiając dane rozwiązanie opowiada o własnych doświadczeniach czy trudnościach, jakie na swojej drodze napotkała oraz efektach, jakie uzyskała po wdrożeniu wskazanych w publikacji porad. Umożliwia rzetelne prześledzenie całego procesu przemiany w stosowanych metodach prowadzenia kancelarii oraz świadczenia usług prawnych.


Publikacja ta stanowi zatem interdyscyplinarny i wielowątkowy zbiór merytorycznych porad oraz wartościowych wskazówek, które z pewnością przydadzą się zarówno początkującym, jak i doświadczonym prawnikom. Publikacja oferuje możliwość uzupełnienia wiedzy, wpasowując się doskonale w potrzeby przyszłych i obecnych właścicieli kancelarii prawnych.

Na marginesie muszę przyznać, że w pełni zgadzam się z autorką, zdaniem której, kancelaria to nie tylko miejsce spotkań z klientami i poszukiwanie odpowiedzi na ich często zawiłe problemy prawne, ale przede wszystkim przedsiębiorstwo, które ma być rentowne, tak by jego właściciel był w stanie utrzymać się na wciąż ewoluującym rynku usług prawniczych. Dlatego tak ważny jest ciągły rozwój zarówno w kontekście zdobywania wiedzy merytorycznej, w tym nowych certyfikowanych umiejętności, jak i rozwój w zakresie kompetencji miękkich czy marketingu prawniczego. Obecnie na rynku usług prawniczych dochodzi do ciągłych przemian. Wciąż pojawiają się nowe nazwiska, nowe kancelarie, nowe usługi. Zdobycie solidnego wykształcenia, samo w sobie nie stanowi gwarancji do osiągnięcia sukcesu i prowadzenia prężnie rozwijającej się kancelarii. Dlatego nowoczesny prawnik nie tylko posiada rozległą wiedzę, zdobywa różnorodne doświadczenie, komunikuje się w kilku językach obcych, ale potrafi odnaleźć się w roli psychologa, przedsiębiorcy czy marketingowca. A publikacja „Jak rozwinąć kancelarię na konkurencyjnym rynku” pomaga uporządkować całą tę wiedzę i wdrożyć konkretne rozwiązania, co finalnie przekłada się na jakość oferowanych usług. 

Warto wspomnieć, że w obliczu globalnej pandemii w 2020 roku wielu właścicieli kancelarii zadawało i wciąż zadaje sobie wiele pytań. Jak przetrwać ten czas Jak dotrzeć do nowych klientów. Jak zarządzać zespołem w ramach pracy zdalnej? Czy warto udoskonalić marketing usług prawnych? Jak będzie kształtować się współpraca w najbliższych miesiącach? Czy nadal będzie mnie stać na utrzymanie kancelarii? Przeprowadzone niedawno badania wśród przedstawicieli wolnych zawodów prawniczych ujawniły niepokojące skutki kryzysu szczególnie dla prawników koncentrujących dotychczas życie zawodowe wokół reprezentacji klientów przed sądami. Wyniki tych badań pokazują, że osoby te doświadczyły utraty nawet do 100% przychodów w okresie zawieszenia działalności sądów. Pojawia się pytanie o to, czy dotychczas przyjęte modele budowania, współpracy i rozwoju kancelarii są nadal aktualne.

Wobec powyższego publikacja „Jak rozwinąć kancelarię na konkurencyjnym rynku” to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesują się założeniem kancelarii prawnej, takową już prowadzi lub chce uporządkować wszystkie informacje i udoskonalić swój model działania.

Przedmiotowa publikacja dostępna jest na stronie: przedsiebiorczyprawnik.pl

WAŻNE!

Do 31 grudnia 2020 roku specjalnie dla czytelników bloga "In§piracja dla Prawnika" obowiązuje 25% rabat na zakup publikacji „Jak rozwinąć kancelarię na konkurencyjnym rynku”. Aby skorzystać z tej możliwości, należy zamówić publikację na stronie: przedsiebiorczyprawnik.pl/zamowienie/, a w tytule przelewu wpisać hasło "inspiracjadlaprawnika" i dokonać wpłaty na kwotę 59 zł

__________________________________________________

Autorka publikacji „Jak rozwinąć kancelarię na konkurencyjnym rynku” adwokat Małgorzata Krzyżowska jest absolwentką WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, aplikację adwokacką odbywała w ramach Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Aktualnie jest członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, a także członkiem Komisji Legislacyjnej oraz Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Mecenas Krzyżowska jest współzałożycielką Aliant® International Law Firm z siedzibą w Zurichu, a jako Head of Central Europe Practice, prowadzi działania mające na celu rozwój na arenie międzynarodowej i włączanie kolejnych kancelarii pod markę Aliant®. Pani Mecenas występuje w charakterze prelegenta i eksperta w mediach, na kongresach, konferencjach i szkoleniach, w zakresie umów B2B, prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, Compliance, RODO w rekrutacji. Swoje zainteresowania prawne skoncentrowała wokół obsługi prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie kontraktów handlowych.

środa, 27 maja 2020



Jesteś absolwentem prawa i planujesz przystąpić się do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką lub radcowską? Szukasz aplikacji, która pomoże Ci skutecznie przejść przez proces przygotowań? Jeśli dwa razy odpowiedziałeś tak to mam dla Ciebie idealne rozwiązanie - intuicyjną i łatwą w użyciu aplikację "Zostań aplikantem". W ramach aplikacji dostępnych jest ponad 12 tysięcy pytań testowych. Aplikacja umożliwia śledzenie postępów w nauce, tworzenie własnych fiszek prawniczych oraz wyświetlanie treści przepisu, którego dane pytanie dotyczy. Dostęp do pełnej bazy pytań uaktywnia się po dokonaniu płatności, której wysokość uzależniona jest od wybranego pakietu, tj. dostęp na jeden miesiąc, dostęp trzy miesiące lub dostęp do pełnej bazy pytań do końca września 2020 roku. Każdy pakiet gwarantuje pełną funkcjonalność oraz możliwość rozwiązywania testów zarówno w aplikacji mobilnej, jak i serwisie internetowym.



Idea "Zostań aplikantem" powstała jako odpowiedź na brak skutecznego narzędzia do nauki do egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką i radcowską. Głównym celem autorów projektu było stworzenie platformy, która naukę do egzaminu wstępnego ułatwi i usystematyzuje, a przede wszystkim będzie odpowiadała potrzebom grupy odbiorców, którym jest dedykowana. 

Osobiście od ponad ponad miesiąca korzystam z "Zostań aplikantem". Aplikacja wyróżnia się na tle innych funkcjonalnością oraz przejrzysty i bardzo intuicyjnym systemem, który umożliwia szybkie przejście do poszczególnych opcji, a tym samym rozwiązywanie testów w każdym możliwym czasie i miejscu. Bardzo doceniam też dostępny w ramach aplikacji kalendarz, dzięki któremu mogę planować naukę w konkretne dni, jak również śledzić na bieżąco nowelizacje poszczególne akty prawne, a tym samym na jakie zmiany należy zwrócić uwagę podczas rozwiązywania testów z danej dziedziny prawa. Kalendarz umożliwia również dodawanie własnych notatek. Funkcja ta szczególnie spodoba się osobom, które opracowały własny plan nauki i zależy im, aby wszystkie notatki związane z przygotowaniem do egzaminu wstępnego na aplikację przechowywać w jednym miejscu. 

Niemniej jednak, jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zainwestować w dostęp do aplikacji, to przedstawiam Ci najważniejsze zalety "Zostań aplikantem":

  • dostęp do pytań ze wszystkich aktów prawnych z wykazu tytułów aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską w 2020 roku, pytania z egzaminów wstępnych z lat 2010-2019 (na aplikacje adwokacką i radcowską) oraz z lat 2013-2019 (na aplikacje sędziowską i prokuratorską),

  • możliwość podglądu ukończonych testów oraz sprawdzenia jaki procent pytań z danej kategorii został rozwiązany, co ułatwia śledzenie postępów w nauce,

  • rozbudowany moduł statystyk pokazujący m.in ukończone testy, liczbę pytań jakie pozostały jeszcze do rozwiązania i średnią skuteczność,

  • system inteligentnych powtórek wykorzystujący tzw. metodę Leitnera, która pozwala na skuteczne zapamiętanie materiału,

  • możliwość szybkiego i skutecznego przygotowania do egzaminu w domu, a także w drodze do pracy czy na zajęcia,

  • codzienna aktualizacja pytań do obowiązującego na dany dzień stanu prawnego,

  • ponadto wszystkie pytania zostały ułożone i zweryfikowane przez adwokat, która na egzaminie wstępnym uzyskała 139 punktów, a na egzaminie adwokackim średnią 5.0.


W ramach nawiązanej współpracy z  twórcami aplikacji "Zostań aplikantem" wygenerowano specjalnie dla czytelników bloga "In§piracja dla Prawnika"
KOD RABATOWY << ZTAB51D9H9BF >>
upoważniający do 15 % zniżki na zakup dostępu do pełnej bazy pytań
(dostęp do dnia egzaminu zaplanowanego na 26 września 2020 roku).
Kod rabatowy obowiązuje tylko do końca czerwca. 


Mobilna wersja "Zostań aplikantem" dostępna zarówno w ramach sytemu Android, jak i iOS. Natomiast więcej informacji na temat samej aplikacji oraz dostęp do wersji testowej znajdziecie na stronie internetowej: zostanaplikantem.pl.

sobota, 23 maja 2020

"Dzień Wymiaru Sprawiedliwości"


W dniu 23 maja 2020 roku w Polsce oraz w całej Europie po raz kolejny obchodzimy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Święto, które upamiętnia rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych przez sycylijską mafię. Symbolem tego święta są fioletowe wstążki. W tym roku Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" we współpracy z Fundacją Edukacji Prawnej "Iustitia", z uwagi na stan epidemii, zorganizowało  Dzień Wymiaru Sprawiedliwości online, w ramach którego odbędzie się cykl lekcji z WOS. Zajęcia poprowadzą: sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel, sędzia Paweł Juszczyszyn oraz dziennikarz Sławomir Matczak. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości przypada 23 maja, ale  lekcje online odbędą się w dopiero poniedziałek 25 maja od godz. 9:00, aby udział w lekcji mógł stanowić element edukacji zdalnej.



Program cyklu lekcji z WOS online:

Tematem zajęć jest przedstawienie podstawowych zasad prawa obowiązującego w Polsce. Kolejnym zagadnieniem są źródła prawa z uwzględnieniem szczególnej mocy Konstytucji. Formuła zajęć umożliwia uczestnikom po wykładzie zadawanie pytań i bezpośredni kontakt z prowadzącym. 
W czasach wielkiej niepewności, warto przypomnieć, że są rzeczy pewne. W prawie i w ustroju Rzeczypospolitej, mamy taki pewniak - taką ostoją jest Konstytucja. To nie odległy akt, „sprawy Warszawy” ani polityka. To nasze wspólne zasady, reguły gry. Prawo jest dla ludzi. Konstytucja jest dla ludzi. Chciałbym, żeby każdy Polak, każdy uczeń, rodzic, każdy obywatel to czuł. Prawo jest po to, by zapewnić obywatelskie bezpieczeństwo, naszą wolność. A z wolnością jest jak powietrzem – myślimy o nich dopiero gdy zaczyna ich brakować. W czasach, gdy wolność jest w Polsce ograniczana, tym bardziej warto rozmawiać o pryncypiach. Nasze, prawników, miejsce jest zawsze wśród ludzi – a możliwość rozmawiania o prawie z młodymi to wielka radość, przywilej i lekcja dla nas samych” – sędzia Paweł Juszczyszyn. 

Tematem zajęć jest przedstawienie struktury władzy sądowniczej w Polsce z uwzględnieniem szczególnej pozycji Sądu Najwyższego i zagadnień związanych z wyborem Pierwszego Prezesa tej instytucji. Ponadto prowadzący przedstawi mechanizm działania trójpodziału władzy oraz wyjaśni dlaczego sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz. 

Chcę opowiedzieć o tym, jak radzić sobie w sieci internetowej z agresją i odrzuceniem.  Znam przypadki odrzucenia przez internetowe społeczności młodych ludzi którzy nie radzą sobie z tym. Prowadzę wykłady on line i widzę, że wielu studentów nie radzi sobie z izolacją i hejtem.  Odreagowują agresją.  Społeczeństwo on-line nie radzi sobie z samotnością.  O tym chciałbym opowiedzieć.” – wskazuje redaktor Sławomir Matczak.

Aby wziąć udział w interaktywnych zajęciach, uczniowie i nauczyciele mogą rejestrować się do specjalnej aplikacji webinarowej, która umożliwi zadawanie pytań w czasie zajęć – rejestracji należy dokonać kontaktując się z Iustitią na profilu na portalu Facebook: 
facebook.com/sedziowie lub wysyłając maila na adres: fundacja@iustitia.pl

Ponadto l
ekcje będą transmitowane na Facebooku, zatem będą one dostępne w tej formie dla wszystkich.