środa, 17 sierpnia 2016

"Ochrona danych osobowych w Kancelarii Prawnej"


Na początku lipca 2016 roku weszła w życie ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Zgodnie z informacjami prezentowanymi przez rząd powyższy akt prawny ma na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz ulepszenie polskiego systemu antyterrorystycznego. Niestety zminimalizowanie ryzyka potencjalnego ataku odbywa się kosztem prywatności obywateli. Warto wspomnieć, że przeciwni zmianom wprowadzonym przez ustawę byli m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka oraz organizacje broniące praw człowieka w Polsce. Sprzeciw, podobnie jak w przypadku ustawy inwigilacyjnej, dotyczył ograniczenia przez ustawę zarówno swobód jak i wolności obywatelskich m.in. blokowania treści w Internecie czy obowiązku rejestracji na nazwisko właściciela kart prepaid. Dla przedstawicieli zawodów prawniczych, w których tak istotne jest zachowanie tajemnicy informacji, głównym problemem jest zapewnienie poufności danych klientówNarzędziem godnym polecenia każdej Kancelarii Prawnej, dla której ochrona danych klientów to priorytet jest SecuredBOX - urządzenie umożliwiające bezpieczną pracę, w ramach systemu, w którym wszystkie informacje znajdujące się w BOX'ie są szyfrowane. Ponadto wszelkie dane podlegają ochronie przed inwigilacją, kradzieżą, uszkodzeniem czy zniszczeniem, dzięki temu że są one przechowywane na dwóch niezależnych twardych dyskach. Dostęp do dysków mają tylko osoby, które otrzymały upoważnienie i są pracownikami danej Kancelarii. Za pomocą SecuredBOX można tworzyć z klientami bezpieczne pokoje video-konferencji, które zabezpieczone są przed ewentualnym podsłuchaniem, dzięki szyfrowanemu protokołowi SSL, a w celu skorzystania z systemu potrzebny jest jedynie adres e-mail klienta. Również klient posiada w systemie tzw. sejf, dzięki czemu może przekazać prawnikowi swoje dane w bezpieczny - szyfrowany sposób. Finalnie umowy klientów mogą być przechowywane w ich osobistych folderach zabezpieczonych przed uszkodzeniem czy zniszczeniem. 

Warto pamiętać, że w obecnej chwili wszelkie informacje i działania mogą podlegać inwigilacji. Dokładnie analizowane są rozmowy telefoniczne, poczta elektroniczna, dyski sieciowe typu DropBox czy serwisy społecznościowe typu Facebook. Każdy email wysyłany do klienta może być inwigilowany i przechowywany - nawet po skasowaniu. A przesyłane pliki nie są w żaden sposób szyfrowane czy zabezpieczane.

Dlatego też najlepszym wyborem dla Kancelarii Prawnej jest urządzenie SecuredBOX, które pozwala ochronić wrażliwe dane klientów. Jeśli prowadzisz Kancelarię i zależy na prywatności oraz bezpieczeństwie danych Twoich klientów, powinieneś wziąć pod uwagę możliwości, jakie oferuje SecuredBOX - jako prawnik nawiązujesz poufne relacje z klientami, wysyłasz i odbierasz korespondencje elektroniczną czy archiwizujesz duże ilości informacji, a zapewniając swoim klientom profesjonalne usługi potrzebujesz najlepszej ochrony dla ich danych i poufnych informacji.
W nawiązaniu do aktualnej sytuacji firma SecuredBOX sporządziła Raport "Czy jesteśmy skazani na inwigilację?", w którym odnosi się do Ustawy inwigilacyjnej uchwalonej na początku 2016 roku. Publikacja miała na celu uświadomienie obywateli i obywatelek Polski, jakie służby mają obecnie dostęp do danych osobowych i w jaki sposób mogą je analizować. Co więcej, Urząd może odciąć np. stronę internetową Kancelarii od sieci, jak również pobrać wszystkie dane bez naszej zgody. Ponadto każdy e-mail może podlegać monitorowaniu, a dane przechowywane przez operatorów telekomunikacyjnych mogą zostać udostępnione do dyspozycji Urzędu. 

Powyższe powinno uświadomić nam, że praktycznie wszystko, co udostępniamy za pomocą Internetu nie jest już tylko naszą własnością, a dostęp do tego mają również wskazane w ustawie instytucje państwowe. Korzystanie z poczty elektronicznej, komunikatorów oraz synchronizacji danych na urządzeniach mobilnych jest niezwykle ryzykowne biorąc pod uwagę aspekt bezpieczeństwa danych osobowych.

Prowadząc Kancelarię Prawną warto zastosować technologię oferowaną przez firmę SecuredBOX, aby zarówno prywatność pracowników Kancelarii jak również dane osobowe klientów były właściwie chronione i zabezpieczone. Ponadto w codziennej pracy warto zastosować 5 kluczowych zasad wskazanych przez autorów SecuredBOX: dane osobowe klientów należy fizycznie przechowywać na co najmniej dwóch twardych dyskach, operator usług telekomunikacyjnych nie powinien mieć dostępu do Twoich danych, wszystkie pliki powinny być szyfrowane, grono osób posiadających dostęp do tzw. wrażliwych danych osobowych musi podlegać dokładnej weryfikacji oraz obowiązkowo powinieneś mieć dostęp do historii operacji wykonywanych na poszczególnych plikach.

Pamiętajmy również, że w przypadku naruszeń ochrony danych osobowych możesz zgłosić się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych

8 komentarzy:

 1. Przydatny wpis. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Robi wrażenie ten SecuredBOX. Może podbije rynek prawniczy, kto wie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przed podjęciem finalnej decyzji zapoznać się ze wszystkimi produktami dostępnymi na rynku, których celem jest ochrona danych w kancelariach prawnych. Aczkolwiek, tak jak wspomniałam we wpisie, produkt SecuredBOX jest według mnie jednym z najbardziej wartościowych i profesjonalnych propozycji do rozpatrzenia.

   Usuń
 3. Hej,

  nie traktuj tego jako hejt, ale powinnaś lepiej pisać wpisy sponsorowane, badź inspirowane przez jakąś firmę. Bo tutaj nie ma szerszej perspektywy na sprawę. Nie analizujesz jak brzmią przepisy i jak należy się chronić i jakie są możliwości - podajesz gotowe rozwiązanie wskazując na jedną firmę. Nie piszesz czy jest lepsza od innych, czy nie, jakie ma wady, a jakie zalety. To brzmi jak reklama, a nie wpis na blogu.

  czytam Twój blog chyba od pierwszej setki lajków i uważaj na takie rzeczy, bo to zniechęca mocno.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Dziękuję za komentarz. Bardzo doceniam właśnie takie szczere komentarze, które zawierają konstruktywną krytykę, jak również zawierają poradę, dzięki której mogę udoskonalić swoje bloga.

   Faktycznie wpis może sprawiać wrażenie sponsorowanego, aczkolwiek napisałam go w ramach nieodpłatnej współpracy. Zależało mi na zaprezentowaniu danego produktu bez odniesień czy porównań do innych produktów na rynku. Dlatego też nie przedstawiłam przepisów ani nie zaprezentowałam innych możliwości ochrony danych w kancelarii prawnej, ponieważ nie czuje się ekspertem w tej tematyce, a wpis miał tylko zwrócić uwagę na problem ochrony danych w kancelariach.

   Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić cel moich działań jak i cel udostępnienia powyższego wpisu. Niemniej jednak muszę przyznać, że Twój komentarz zachęcił mnie do zagłębienia się w istotę problemu i stworzenia osobnego wpisu na temat ochrony danych, potencjalnych zagrożeń i możliwości, z jakich mogą skorzystać prawnicy.

   Jeszcze raz dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie.

   Usuń