poniedziałek, 12 września 2016

"Poradnik młodego adwokata"


Ostatnimi czasy miałam przyjemność przeczytać fascynującą książkę o życiu w ciekawych czasach adwokata Macieja Duboisa, która przybliżyła mi nieznane aspekty pracy adwokata, rozterki, sukcesy i porażki. Historie z sal sądowych, opowieści o todze i paragrafach, ale przede wszystkim o zawodzie adwokata, który wymaga poświęcenia i pełnego zaangażowania w podejmowane na co dzień działania. Już wkrótce na blogu pojawi się recenzja książki i moje przemyślenia po jej przeczytaniu, a dziś prezentuje Wam 10 praktycznych porad adw. Macieja Duboisa, które mogą stać się inspiracją zarówno dla czynnie działających adwokatów, jak i aplikantów czy prawników in spe. Miłej lektury! 
Zasada nr 1

"Adwokat powinien być uczciwy! Wiem, usłyszę w odpowiedzi: że każdy człowiek powinien być uczciwy. Zgoda. Tyle że adwokat wykonując swój zawód, często bierze odpowiedzialność za dobre imię, wolność, majątek, całe życie klienta. To wielkie zobowiązanie."

Zasada nr 2

"Adwokat nie powinien robić niczego, co zmniejszy jego szacunek do samego siebie. Oznacza to stanowczo - mimo czyhających pokus - unikanie sytuacji dwuznacznych moralnie. Musi znać uczucie wstydu, by bez wstydu spojrzeć na siebie w lustrze. Jedną ze spraw wstydliwych jest niewystarczające przygotowanie się do obrony. Klient nie jest w stanie tego wychwycić. Zdarza się, że adwokat udziela porady prawnej, nie przedstawiając wszystkich plusów i minusów proponowanego przez siebie rozwiązania problemu. [...] Powiedziałbym więc, że u źródeł szacunku do samego siebie leży znojna praca. Zatrzymam się przy problemach związanych z przygotowaniem do procesu. Tu grają rolę czas, wysiłek umysłowy i fizyczny, cierpliwość, ciekawość, wiedza. Losy sprawy zależą od wychwycenia wszystkich sprzeczności znajdujących się w zeznaniach świadków i oskarżonych, od wszechstronnej analizy dokumentów, nieraz od wyłapania miejsca, w którym został niewłaściwie postawiony przecinek."Zasada nr 3

"Adwokat ma absolutny zakaz powoływania się na układy, wpływy i znajomości, które mogłyby ułatwić załatwienie sprawy."

Zasada nr 4

"Adwokat ma absolutny zakaz składania obietnic niemożliwych do spełnienia - w powiązaniu z żądaniem zwiększonego honorarium."

Zasada nr 5

"Adwokat powinien opanować sztukę rozmowy z klientem. Przyznam, że uczyłem się tej umiejętności powoli, między innymi przez analizę moich kontaktów z lekarzami. [...] To problem wzbudzenia zaufania opartego na solidnych podstawach. Aby do tego doszło, należy uzbroić się w cierpliwość. Przecież nie każdy klient czyta akt oskarżenia, a jeśli przeczyta, to nie zawsze jest zdolny do jego głębszej analizy. Celem wysiłków adwokata jest stworzenie - wraz z klientem - konstruktywnej linii obrony. Jeśli to niemożliwe, nie ma co brnąć dalej. W swej praktyce dwa razy wypowiedziałem pełnomocnictwo, nie mogąc, mimo ogromnych wysiłków, ustalić z klientem linię postępowania."

Zasada nr 6

"Adwokat powinien szanować sąd i przeciwników procesowych."

Zasada nr 7

"Adwokat zobowiązany jest przestrzegać przepisów regulaminów więziennych. Wnoszenie pięciokilogramowych paczek z żywnością nie licuje z powagą zawodu i jego zadaniami. Z jednym wyjątkiem - regulaminowy zakaz częstowania papierosem uważam za przesadny. Łamanie tego przepisu wydaje mi się dopuszczalne."

Zasada nr 8

"Adwokat nie powinien dawać się wodzić za nos klientom i ich rodzicom. Zdarza się, że klient żąda od adwokata działań niewłaściwych, w rodzaju "Niech pan powie, że źle się pan czuje i sprawa zostanie przerwana". Żadnych takich!"

Zasada nr 9 

"Adwokat nie powinien przychodzić do sądu na kacu, bo to stan niebezpieczny, w którym osłabieniu ulega potencjał intelektualny, pamięć, dowcip, refleks, zaś wygląd to potwierdza."

Zasada nr 10

"Adwokat nie powinien pożądać żony/męża ani córki/syna klienta. Zdarzają się niestety przypadki takiego wykorzystywania zależności między adwokatem a rodziną klienta, co jest pod każdym względem niesmaczne, niewłaściwe i może się niedobrze skończyć."


Mam nadzieję, że powyższe porady okażą się dla Was przydatne i zastosujecie je w codziennej pracy. Czynnych adwokatów zachęcam do dzielenia się w komentarzach wskazówkami dla aplikantów oraz młodych adwokatów, bowiem każda opinia może okazać się niezwykle cenna i wartościowa w przyszłej pracy zawodowej adwokatów in spe.

3 komentarze:

  1. Dobry adwokat jest zawsze w cenie, może bardzo pomóc i ograniczyć stres związany z postępowaniem. Mój prawnik bardzo mi pomógł przy rozwodzie i nie kosztowało mnie to zbyt wiele pieniędzy. Naprawdę warto :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety po sobie widzę, że znalezienie dobrego adwokata, to nie takie łatwe zadanie. Na szczęście znajomi polecili mi https://www.strojekkancelaria.pl/ i szczerze popieram pochlebne opinie na jego temat.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy blog! Ja też ostatnio potrzebowałam pomocy radcy prawnego. Moim problemem były podatki marynarskie i nie wiedziałam jak to wszystko rozwiązać. Na szczęście trafiłam na profesjonalną kancelarię, która szybko znalazła rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń