środa, 19 lipca 2017

"Studia prawnicze na WPiA UAM w Poznaniu"

Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na prośbę jednego z czytelników bloga, który zastanawia się nad studiowaniem na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czytelnik prosił o podzielenie się moją opinią i doświadczeniami. Z przyjemnością spełniam prośbę i zachęcam innych czytelników, którzy również są studentami bądź absolwentami prawa na WPiA UAM do podzielenia się w komentarzach swoimi poradami. Zapraszam Was także do przesyłania pytań na wszystkich moich social mediach - bardzo chętnie (w miarę moich możliwości) postaram się rozwiać Wasze wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące Was kwestie. 

Z perspektywy trzech lat studiów na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji UAM mogę stwierdzić, że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Już podczas nauki w Liceum Ogólnokształcącym byłam zdecydowana właśnie na ten Uniwersytet z dwóch istotnych względów. Po pierwsze zależało mi, aby pomiędzy moim domem a miastem, w którym zlokalizowana będzie Uczelnia, była jak najmniejsza odległość. Drugim aspektem był fakt, iż Wydział Prawa i Administracji UAM posiada świetne opinie, zajmuje wysokie miejsce w rankingach, posiada wykwalifikowaną kadrę i przede wszystkim umożliwia mi realizowanie celów naukowych i zawodowych w ramach podjętego kierunku studiów. Faktem jest też, iż bez względu na który Wydział Prawa i Administracji się zdecydujecie - wszystko tak naprawdę zależy od Waszego nastawienia, pomysłu na siebie, motywacji do nauki i podejmowania nowych wyzwań. Uczelnia oferuje wiele możliwości, ale to do Was należy wybór. Możecie pokierować swoją karierą naukową i zawodową w dowolny sposób - ważne, abyście spełniali się w tym, co robicie. Aby sprawiało Wam to satysfakcje. 


Osobiście doceniam fakt, że na WPiA UAM często organizowane są wykłady otwarte oraz konferencje ogólnopolskie i międzynarodowe, dzięki którym mogę poznawać autorytety w dziedzinie prawa, m.in. profesor Małgorzatę Gersdorf, profesora Andrzeja Rzeplińskiego czy profesora Nathana A. Sales'a. Wydział umożliwia również organizację własnego wydarzenia i wspiera studentów w ramach patronatów medialnych i merytorycznych. Osobiście interesuję się prawem cywilnym i rodzinnym. W tych dziedzinach prawa chciałabym się rozwijać naukowo i specjalizować jako profesjonalny prawnik. Niemniej jednak w kręgu moich zainteresowań jest również prawo konstytucyjne, mediacja, arbitraż, prawo dyplomatyczne oraz prawa człowieka. I w każdej z tych dziedzin mogę zdobywać wiedzę, doświadczenie i liczyć na profesjonalne wsparcie kadry naukowej. 

Jeśli pasjonujecie się daną dziedziną prawa, która nie jest realizowana w programie studiów możecie zgłosić własną propozycję fakultetu lub wybrać z szerokiej oferty prowadzonych już zajęć m.in. archeologia prawa, doktryna wolności słowa, gospodarka nieruchomościami, prawo żywnościowe, obrót dziełami sztuki, prawo medyczne czy redagowanie tekstów prawnych. Na Wydziale działa także wiele kół naukowych i organizacji m.in. Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań, Studenckie Koło Prawa Cywilnego "Usus Iuris", Koło Naukowe Historii Prawa, Studenckie Koło Naukowe Arbitrażu i Mediacji, Sekcja Praw Człowieka Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego "Pro Publico Bono", Koło Naukowe Prawa Procesowego Cywilnego.

Studia prawnicze na WPiA UAM umożliwiają zdobycie wiedzy opartej na aktualnym prawie polskim i unijnym oraz orzecznictwie sądów i trybunałów. Jako studentka prawa poznałam m.in. mechanizmy tworzenia i sposoby dokonywania wykładni przepisów prawnych. Nauczyłam się posługiwania językiem specjalistycznym z zakresu prawa w ramach zajęć (w moim przypadku) z Legal English. 

Według mnie świetną opcją jest również możliwość publikacji artykułów w wydawanym Zeszycie Studenckim Kół Naukowych WPiA UAM i Przeglądzie Prawniczym oraz studiowania przez jeden bądź dwa semestry na innej Uczelni w Polsce lub w jednym z kilkunastu krajów świata w ramach programu MOST i Erasmus. Jeśli zależy Wam na karierze naukowej możecie kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, doktoranckich lub podyplomowych m.in. Prawo i Ekonomia w Doradztwie Podatkowym, Coaching w Zarządzaniu, Mediacja czy Prawo Pracy oraz zapisać się na Szkołę Prawa Niemieckiego albo Kurs Prawa Brytyjskiego.Studia odbywają się w nowoczesnym budynku Collegium Iuridicum Novum (choć niektóre egzaminy ustne mają miejsce jeszcze w historycznym budynku Collegium Iuridicum). Ponadto Uczelnia zapewnia bezpłatną opiekę zdrowotną, miejsce w akademikach, stypendia socjalne i naukowe, elektroniczny indeks i darmowy dostęp do Internetu. Na terenie CIN'u znajduje się również wydziałowa księgarnia, w której można znaleźć wszelkie niezbędne na studiach pozycje wydawnicze.

Warto wspomnieć, iż w najnowszym rankingu uczelni akademickich przygotowywanym przez „Perspektywy”, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazł się wśród trzech najlepszych Wydziałów prawa w Polsce. Ma jedną z największych bibliotek prawniczych z imponującą liczbą 220 tys. woluminów. Funkcjonuje również kierunek prawo – także w formie polsko-niemieckich studiów prawniczych prowadzonych we współpracy z Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Istnieje też możliwość odbywania studiów na zagranicznych uniwersytetach w ramach programu Socrates-Erasmus.

Na stronie Wydziału znajdziecie Przewodnik Studenta I Roku, w którym przeczytacie m.in. o organizacji studiów, pomocy materialnej, systemie informatycznym UAM czy wyjazdach zagranicznych.

Na koniec udostępniam Wam film promocyjny "WPiA - Znamy się na Studiowaniu", który we współpracy z WPiA UAM przygotowała firma "Dobre Ujęcie". PS Jeśli macie jeszcze dodatkowe pytania - piszcie śmiało w komentarzach - wtedy zaktualizuje wpis o kolejne informacje. 

6 komentarzy:

 1. Wszystko świetnie opisane i można dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy. Ja powoli przygotowuję się do wyboru studiów i szukam kierunku przyszłościowego. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć coś odpowiedniego. Powodzenia w dalszej pracy i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozytywny komentarz. Życzę wybrania kierunku studiów zgodnego z zainteresowaniami oraz w ramach zdobytej na studiach wiedzy - realizacji życiowej misji. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 2. Saved as a favorite, I really like your site!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny wpis, odpowie pewnie na wiele pytań osób, które rozważają studia prawnicze i prawo jako kierunek swojej kariery. Jeśli ktoś planuje studia we Wrocławiu, polecam kryminologię i kryminalistykę w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu. Świetne, przygotowujące do zawodu zajęcia, w dodatku prowadzone przez praktyków, którzy na co dzień pracują w zawodzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, mam kilka pytań, jeśli chodzi o UAM, Prawo. :) Czy mogłabym napisać na maila, lub osobiście? Może rozjaśniłabyś mi kilka spraw :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć! Dziękuję za komentarz. Zachęcam do kontaktu mailowego. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń