niedziela, 6 lipca 2014

"Zwycięzcy się nie tłumaczą, czyli być jak Harvey Specter"


Zapewne większość z Was kojarzy bohatera serialu „Suits”: Harvey’a Specter’a: najlepszego prawnika w Nowym Jorku i starszego partnera w firmie Pearson Hardman. Harvey to usposobienie idealnego mecenasa: inteligentny, asertywny i zawsze elegancki. Jest ikoną charyzmatycznego mężczyzny odnoszącego w życiu same sukcesy (dla niego każda porażka jest zapewne okazją w przebraniu). Jego fenomen opiera się również na trafnych życiowych spostrzeżeniach, które w subtelny sposób udostępnia widzom w każdym kolejnym odcinku serialu. 


Spośród wielu „złotych myśli” Harvey’a wybrałam 10 porad, które według mnie są najbardziej uniwersalne i warte zapamiętania:

1. Wygrywaj walki przed ich rozpoczęciem. Bądź zwycięzcą! Twórz wizualizację konkretnych sytuacji i nastawiaj się mentalnie na sukces. Podejmując nowatorskie decyzje nie raz zaskoczysz nie tylko przeciwnika ale i samego siebie. Poznając swoje mocne i słabe strony jest w stanie zachować samokontrolę. Poznaj podstawy psychologii – rozszyfruj mowę ciała i rozczytuj ludzi. Nie masz pojęcia jak wiele sygnałów niewerbalnych otrzymujemy każdego dnia od otoczenia. 

2. Nigdy nie idź na kompromis ze swoimi zasadami. Odznaczaj się asertywnością i silną wolą. Nie twórz wymówek i podejmuj ryzyko, gdy czujesz, że możesz więcej zyskać niż stracić. 


3. Bądź wyjątkiem od każdej reguły. Inspiruj innych. Podejmuj innowacyjne decyzje. Nie bój się nowatorskich rozwiązań. Ufaj swoje intuicji i nigdy nie poddawaj się bez walki. 

4. Dowiaduj się wszystkiego o swoich rywalach. Pamiętaj, aby zawsze zachować bezpieczną przewagę pozostając kilka kroków przed konkurencją. Poznaj przeciwnika i nigdy nie bagatelizuj jego umiejętności. Poznaj słabe strony rywala i staraj się celować w piętę Achillesa. 
5. Zachowaj informacje o swoim życiu osobistym dla siebie. Naucz się oddzielać życie zawodowe od życia prywatnego. Nie afiszuj swoich problemów, bo konkurencja wykorzysta to by uczynić z Ciebie najsłabsze ogniwo i wyeliminuje z gry.

6. Zachowaj spokój bez względu na to, jak trudna jest sytuacja. Czynnikiem oddzielającym osoby silne od słabych jest umiejętność zachowania spokoju podczas sytuacji stresowych takich jak działanie pod presją czasu. Bez względu na wszystko staraj się zachować spokój i zdrowy rozsądek, dzięki czemu uporasz się z każdym dylematem. 

7. Bądź mądry i elokwentny, co jest rezultatem oczytania i znania się na wielu rzeczach. Człowiek uczy się całe życie. Dokształcaj się i zdobywaj nowe umiejętności. 

8. Pamiętaj, że Twój wygląd jest równie ważny, jak twój talent. Wiele osób pomija ten szczegół, ale wygląd ma naprawdę kluczowe znaczenie. Jeśli prezentujesz się jako osoba elegancka i zadbana automatycznie wzbudzasz zaufanie i przekonujesz innych do siebie nie wypowiadając przed ten ani słowa. 


9. Miej własne pasje i zainteresowanie nie związane z pracą zawodową.
Poświęcaj wolny czas na pasje, które rozwijają kreatywność i wzbogacają osobowość. Spędzaj czas ze znajomymi i doceniaj oddanych przyjaciół, którzy wspierają Cię w trudnych chwilach. 

10. Podejmowanie ryzyka jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej osoby. Nie pozwól by brak wystarczającej praktyki wstrzymywał Cię przed działaniem. Ucz się od najlepszych, a z czasem sam staniesz się wzorem do naśladowania. Zachowaj otwarty umysł i chłoń wszelkie istotne informacje, a w przyszłości zaprocentuje to bezcennym doświadczeniem. 


Podsumowując: „Nie staraj się przegrać mało – walcz by wygrać dużo.” Jesteś studentem prawa. Każdego dnia pokonujesz własne słabości, bowiem na samym początku tej drogi postawiłeś sobie konkretny cel. Dlatego warto walczyć do końca, pomimo wszelkim przeciwnościom i chwilom zwątpienia, walcz o swoje marzenia i nie marnuj otrzymanego czasu. Okres studiów to czas wyjątkowy – wykorzystaj go najlepiej jak potrafisz!

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post - czyli jak przetrwać w dżungli albo wśród rekinów. Zwyciężają najsilniejsi :) W dżungli bywa niebezpiecznie, wśród rekinów także, nie uniknie się tego niestety. Ale na szczęście są takie "obszary" gdzie nie ma ani dżungli ani rekinów... życzę wszystkim takich miejsc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz, udzielenie porady i życzenia dla czytelników. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 2. Nie jestem prawnikiem, ale uwielbiam Suits <3! A te 10 złotych myśli spokojnie można zastosować dla wielu innych zawodów:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Suits" to według mnie jeden z lepszych i naprawdę wartych uwagi seriali. S po za tym muszę przyznać, że sprawi mi to ogromną radość, jeśli któraś z powyższych porad będzie dla Ciebie przydatna. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 3. Zasady dla biznesu, ale też mocno życiowe. Szkoda, że tak trudno jest je opanować odsuwając na bok emocje w okruchach codzienności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, iż czasem wprowadzenie w życie nowych nawyków i dokonanie pewnych zmian może być dla nas problematyczne, aczkolwiek emocje nie muszą koniecznie stanowić przeszkody. Wbrew pozorom w niektórych sytuacjach emocje mogą nam pomóc i być naszym atutem. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń